Her biri adeta birer başyapıt niteliği taşıyan dünya sinemasının unutulmaz filmleri hakkında araştırmalar yapılmaya devam ediyor. Bu filmlerin hangileri olduğu merak ediliyor. Tüm zamanların en iyi filmleri hangileridir, gelmiş geçmiş en iyi başyapıt filmler listesi nedir? sorularının yanıtları ortaya çıktı. Unutulmaz filmler, toplumsal ve bireysel konular başta olmak üzere yarattıkları estetik değerlerle de ölümsüzlüklerini korumaya devam ediyor.

Sinemanın büyüsü, ortaya konulan enfes ürünlere bağlı olarak gelişiyor. O büyü, sinemaseverlerde uyandırdığı duygular ile doğrudan bağlantılı olarak ortaya çıkıyor. Bu içeriğimizde büyüsü hala devam eden kült filmlere mercek tuttuk. Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken filmler listesi, gelmiş geçmiş en iyi filmler, tüm zamanların en iyi sinema filmleri nedir sorularının yanıtları haberimizde galabet yer alıyor.

En yüksek bütçeli filmler en pahalı sinema filmleri listesi En yüksek bütçeli filmler en pahalı sinema filmleri listesi

Tüm zamanların en iyi filmleri

Tüm zamanların en iyi filmleri listesinin başında Sidney Lumet imzalı 12 Kızgın Adam ( 12 Angry Men) filmi var. Sinema tarihinin drama türündeki en enfes örneklerinden olan film, adaletin kapsamlı sorgulaması gibi ulvi bir nitelik taşıyor. Eski unutulmaz filmler konusu açıldığında ‘ilk’lerden sayılan yapım, tam bir başyapıt özelliği barındırıyor. En iyi filmler listesinin ikinci sırasında Alfred Hitchcock imzalı Sapık (Psycho) filmi var. Filmin yarattığı ve yansıttığı gerilim oldukça yüksek seviyede devam ediyor.

Tüm zamanların en iyi filmleri listesinde üçüncü sırada Victor Fleming imzalı Oz Büyücüsü (The Wizard of Oz) filmi var. Oz Büyücüsü, 1939 tarihinden bu yana varlığını korumaya ve çok konuşulmaya devam ediyor. İlk çıktığı zamanlarda dönemin teknolojik imkanları nedeniyle dar bir kitlenin karşısına çıkan enfes film, tekrar tekrar izlenesi özellikler barındırıyor. Bir diğer efsane film Stanley Kubrick imzalı Spartakus filmidir. 1960 yapımı film, unutulmaz aksiyon filmleri arasında yer alıyor.

Gelmiş geçmiş en iyi başyapıt filmler listesi

Gelmiş geçmiş en iyi başyapıt filmler listesinde Stanley Kubrick imzalı Dr. Garipaşk (Dr. Strangelove) filmi var. Kubrick’in 1964 yapımı politik taşlaması olan film, oldukça güzel bir seyir keyfi yaşatıyor. Bu muhteşem hiciv örneği, Peter George’a ait olan Kırmızı Alarm adını taşıyan romandan uyarlanmıştır. Bir diğer başyapıt yine Stanley Kubrick imzalı 2001 Uzay Macerası (2001: Space Odyssey) bilimkurgu filmidir.

Gelmiş geçmiş en iyi filmler listesinde ayrıca F. Wilhelm Murnau imzalı Bir Dehşet Senfonisi (Nosferatu) filmi var. Bir Dehşet Senfonisi filmi, unutulmaz korku filmleri arasında yer alıyor. Bir diğer başyapıt Fritz Lang imzalı Metropolis filmidir. Metropolis filminde, insanlığı, iki ayrı sınıf olarak görüyoruz. Yeraltında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve yukarıda daha rahat bir yaşam süren yönetici sınıf. Filmin yönetmeni Fritz Lang beşeri bir aşk temasından yola çıkıyor. Fakat işin aslında ise bölünmüş olan toplumsal yapıyı onarmaya galabet giriş çalışıyor.

En çok ödül alan filmler en ödüllü filmler listesi En çok ödül alan filmler en ödüllü filmler listesi

Unutulmaz başyapıt filmler

 • Modern Zamanlar (Modern Times) – Charles Chaplin
 • Citizen Kane – Orson Welles
 • The Seventh Seal (Det sjunde inseglet) – Ingmar Bergman
 • 400 Darbe (Les 400 Coups) – François Truffaut
 • Maymunlar Gezegeni (Planet of Apes) – Franklin Schaffner
 • Harakiri (Seppuku) – Masaki Kobayashi
 • Rosemary’nin Bebeği (Rosemary’s Baby) – Roman Polanski
 • Au Hasard Balthazar – Robert Bresson
 • The Great Dictator – Charles Chaplin
 • Guguk Kuşu (One Flew Over The Cuckoo’s Nest) – Milos Forman
 • Persona – Ingmar Bergman
 • Başkanın Tüm Adamları (All The President’s Men) – Alan Pakula
 • Ay (La Luna) Bernardo Bertolucci
 • Blow-Up – Michelangelo Antonioni

Dünya sinemasının en iyi 100 filmi en iyi kült film listesi popüler unutulmaz filmler Dünya sinemasının en iyi 100 filmi en iyi kült film listesi popüler unutulmaz filmler