Egeli ihracatçıların 2024 yılında ilk pazarlama atağı Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden geldi. Son 20 yılda yaptığı atakla deri sektörünün ihracatında yüzde 65’lik paya ulaşan Türk ayakkabı sektörü, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında ihracattaki konumunu daha da güçlendirmek için İtalya’ya çıkartma yapmaya hazırlanıyor. Türk ayakkabı ve saraciye ihracatçıları, 13-16 Ocak 2024 tarihinde İtalya’nın Riva Del Garda şehrinde düzenlenecek Expo Riva Schuh Garda Bags Fuarı’na Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin milli katılım organizasyonunda 37 firmayla çıkarma yapacak.

Dünya ticaretindeki dijitalleşme hamlelerinde yön verici olan, dünyanın ilk sanal fuarını düzenleyen Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, “Ayakta Gör” isimli sanal gerçeklik projesini Garda Fuarı’nda yeni yazılımla ithalatçılarla buluşturacak. 2023 yılında Avrupa Birliği’ndeki resesyon, Türkiye’deki yüksek enflasyon düşük kur baskısı nedeniyle Türkiye’nin deri ve deri mamulleri ihracatının yüzde 9, 5’luk düşüşle 2 milyar 506milyon dolardan 1 milyar 860 milyon dolara gerilediği bilgisini veren Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, 2024 yılında yapacakları fuarlar, ticaret heyetleri ve alım heyetleriyle sektör ihracatındaki geri gidişi durdurmayı hedeflediklerini söyledi.

Risk alarak ticaret yapacağız

Sektör olarak zor bir sınavdan geçtiklerini dile getiren Zandar, “Aşırı artan işçilik maliyetleri ve yatay seyreden kur ile fiyat verecek ayakkabı ve saraciye sektörleri Garda Fuarı’nda 2024/25 Kış sezonu için fiyat verecek. Yanlış hesap 6 aylık bir kayıp demek. Döviz kurunu yüksek olarak hesaplayıp fiyat vermek zorunda kalan sektörümüz yine büyük bir risk alarak ticaret yapacak” değerlendirmesinde bulundu.

2024 yılında İtalya Expo Riva Schuh Fuarı yanında Kazakistan ve Suudi Arabistan’a sektörel ticaret heyeti planladıklarını aktaran Zandar, 2024 yılında yapacakları pazarlama faaliyetleriyle ayakkabı ve saraciye sektörlerinde 1,4 milyar dolar olan Türkiye geneli ihracat rakamını korumayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Expo Riva Schuh Garda Bags Fuarı’na, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’yla, “AGUCINO, AKYOL BELT, BENTO, BERTONI, BOLSET, BULLDOZER, CASHKA, CHIRPY, DEPAR, DERİMEN, DERİSAN, DR. MERY, EPOCALE, ESPY, ESSE, EVAFLEX, FLYER, FORELLI, FORTIS, FREEFOOT, GHENCH, GRAZIOSO, JASMINE, KIFIDIS – PAPLUS, LUCIEN ALEXIA, MACHOSSEN CALZATURE, MAMMA MIA, MARIS, MOUSSE – MONAPICCO, PANUCCI, RASYONEL, REAL FOOTWEAR, SNIPE, SOFTMODE, SONIMIX – CEOX, TRIZONE ve WAVE” firmaları katılacak.

İzmir Buca Portakal Vadisi açılış tarihi belli oldu İzmir Buca Portakal Vadisi açılış tarihi belli oldu