Canım Kardeşim filmi çekildiği yer oyuncu kadrosu hangi yıl çekildi hikayesi müziği kime ait?

TV’de yayınlanan Canım Kardeşim filmi nerede çekildi, oyuncuları kim, kaç yılında çekildi, konusu ne ve müzikleri hakkındaki sorular cevap buldu.

TV - Magazin 29.10.2022, 21:35 29.10.2022, 21:38
Canım Kardeşim filmi çekildiği yer oyuncu kadrosu hangi yıl çekildi hikayesi müziği kime ait?

TV’de yayınlanan ünlü Yeşilçam filmlerinden olan Canım Kardeşim filminin yapım ve çekim detayları araştırılıyor. Canım Kardeşim filmi çekildiği yer neresi, Canım Kardeşim filmi oyuncu kadrosu kimler var, Canım Kardeşim filmi hangi yıl çekildi, Canım Kardeşim filmi hikayesi ne, Canım Kardeşim filmi müziği kime ait sorularının yanıtları merak ediliyor. Filmin yapım süreci de en az film kadar dokunaklı bir hikayeye sahip.

Yılmaz Güney’in çektiği filmlerden etkilenen Tarık Akan, Ertem Eğilmez’den bir dram filminde başrol oynamayı rica ediyor. Yeşilçam’ın en ünlü yapımcısı ve yönetmeni olan Ertem Eğilmez, toplumun temeline inerek, umutsuzluk ve kaybetmişlik temalı filmler çekmeyi planlıyor. Yeşilçam’ın ünlü senaristi Sadık Şendil’le görüşüyor ve ondan toplumcu gerçekçi bir senaryo yazmasını istiyor. Gelen senaryoyu okuyan Eğilmez, çok beğeniyor ve virgülüne dahi dokunmadan kamera önüne koyuyor. Daha sonra kendisine gelen eleştirilere de kulak asmıyor.

Canım Kardeşim filmi Arzu Film tarafından çekildi ve vizyona girdiği zaman beyazperdede bir başarıya imza atamadı ancak Türk sinemasının en iyi filmleri listelerinde yer buldu. Film ayrıca Altın Koza Film Festivali’nde en iyi yönetmen, en müzik, en iyi görüntü yönetmeni ve en iyi ikinci film ödüllerinin oregabet sahibi oldu.

Canım Kardeşim filmi hangi yıl çekildi?

TV ekranlarında yayınlanan Canım Kardeşim filmi 1973 yılında çekildi. 1 Mart 1973’te vizyona girdi. Filmin yönetmen ve yapımcısı Ertem Eğilmez, senaristi ise Sadık Şendil’dir. Filmin başrollerinde Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Kahraman Kıral oynadı.

Canım Kardeşim filmi hikayesi

Canım Kardeşim filminde küçük Kahraman’ın hikayesi anlatılıyor. Ağabeyi ve onun arkadaşı Halit ile birlikte yoksul ama neşeli bir hayat sürüyorlar. Daha sonra Kahraman’ın hasta olduğu ortaya çıkıyor. Abisi ve onun arkadaşı, Kahraman’ın son isteklerini imkansızlıklar içinde yerine getirmeye çalışıyor.

Canım Kardeşim filmi çekildiği yer neresi?

Canım Kardeşim filminin çekildiği yer İzmir ve İstanbul’dur. Filmin bazı sahneleri ve at yarışı sahneleri İzmir’de çekilmiştir. Filmin büyük bölümü ise İstanbul’un çeşitli bölgelerinde oregabet giriş çekilmiştir.

Canım Kardeşim filmi müziği kime ait?

Canım Kardeşim filminin müziği Cahit Oben’e ait. Oben, filmin hala çok dinlenen ve dokunaklı müziği ile Altın Koza Film Festivali’nde ödüle layık görülmüştür.

Canım Kardeşim filmi oyuncu kadrosu

 • Tarık Akan (Murat)
 • Halit Akçatepe (Halit)
 • Kahraman Kıral (Kahraman)
 • Metin Akpınar (Kancı Mehmet)
 • Adile Naşit (Öğretmen)
 • Kemal Sunal (Yolcu)
 • Sıtkı Akçatepe (Musta)
 • Ali Yalaz (Doktor)
 • Renan Fosforoğlu (Lokanta Sahibi)
 • Ahmet Turgutlu (Kasap)
 • Kamer Sadık (Ziya Efendi)
Yorumlar (0)