Burnun görünümü yüz güzelliğini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu yüzden aynaya baktığınızda burun yapısından mutlu olmayan ve bu durumu değiştirmek isteyen yüz binlerce kişi bulunmakta ve burun estetiği olmak istemektedirler. Ancak yapılan hatalı seçimlerden dolayı yanlış burun ameliyatı durumunun ortaya çıkma riski bulunmaktadır. Peki yanlış burun estetiği ne gibi sebeplere yol açabilir?

Burun Estetiğinin Başarısız Olma Nedenleri

Yanlış burun estetiği kişinin tercihlerine yönelik ortaya çıkmaktadır. Burun estetiğinin başarısız olma sebeplerini sizler için sıraladık:

1. Yanlış Doktor Seçimi

Başarısız burun estetiğinin ana sebeplerinden bir tanesi yanlış doktor tercihinde bulunmaktır. Burun estetiğinde doktor seçimi en iyi sonucu almak için etkili faktörlerin başında gelir. Burun estetiği için estetik cerrah seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken pek çok faktör vardır. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Estetik cerrahın sektördeki deneyimi ve buna bağlı oluşan uzmanlığı.
  • Estetik cerrahın bu konudaki yeteneği.
  • Estetik cerrahın size güven vermesi.

Bu seçimi yaparken aceleci davranmamanız önemlidir. Bir estetik cerrahın sektörde yıllarca faaliyet göstermiş olması elbette önemlidir. Fakat tek başına asla yeterli bir kıstas değildir. Burnun anatomik yapısına tamamen hakim olduğundan ve fiziksel olarak burnu tanıdığından emin olduğunuz doktorun bu konudaki yeteneğinden de emin olmalısınız. Eski hastalarının fotoğrafını görmek bu konuda sizi tatmin edebilir. Bunun yanı sıra burun estetiği cerrahınıza güvenmelisiniz.

Estetik Doktorun Tavsiyelerine Uymama

Hem ameliyat öncesinde hem de ameliyat sonrasında estetik doktorunuz size uymanız gereken bir dizi kurallar sunacaktır. Bu kuralları sıkı sıkıya uygulamanız neticesinde burun estetik operasyonundan başarılı bir sonuç almanız mümkündür. Bu yüzden estetik doktorunun söylediklerini doğru bir şekilde uygulamanız, sonucun olumlu olma ihtimalini arttıracaktır.

2. Burun Ameliyatından Sonra Buruna Darbe Almak

Burun estetiğinden sonra belli bir süre kendinize iyi bakmalısınız. Yüzünüze doğru herhangi bir darbe almamaya ekstra özen göstermelisiniz. Nitekim özellikle ilk aylarda burna alınan darbe, burun yapısı oturma aşamasındayken burna zarar verebilmektedir.

3. Aşırı Kalın Derili Burun Yapısına Sahip Olmak

Fazla kalın derili burun yapısına sahip olmak, burun estetiğini zorlaştıran faktörlerdendir. Yapılan cerrahi müdahelelerin dışa yansıması, kalın derili burun yapısına sahip olan kişilerde daha zordur. Bu yüzden kalın derili burun yapısına sahip olan kişiler, estetik doktoru seçimi konusunda ekstra dikkatli olmalılardır.

4. Yüzle Uyumsuz Burun Estetiği Olmak

Bir burun estetiğinin başarılı olmasının önemli kriterlerinden bir tanesi de, yapılan burun estetiğinin yüzle uyumlu olma durumudur. Nitekim her yüz özeldir ve her burun estetiği hastanın yüz yapısına göre yapılmalıdır. Burun yapısını beğendiğiniz ünlüleri göz önünüze getirin. Aynı burun yapısının size uygulanması, başarılı bir sonuç vereceği anlamına gelmez. Altın oranın yakalanması bu noktada önemlidir.

Başarısız Burun Estetiğini Anlamanın Püf Noktaları

Başarısız burun estetiğinin nedenlerini sizler için yukarıda sıraladık. Peki başarısız burun ameliyatını nasıl anlayabiliriz. Hatalı burun estetiğinin başlıca belirtileri aşağıdaki gibidir;

  • Burundaki varsa fonksiyonel bozuklukların devam etmesi ve buna bağlı olarak nefes alma ile ilgili sorunların devam etmesi
  • Burun yapısının eğri ya da çarpık durması
  • Burun deliklerinin ameliyattan sonra aşırı dar ya da geniş olması
  •  Burun ucunda sarkmaların meydana gelmesi
  • Burun yapısının ameliyattan sonra oturması 1 yıl sürmektedir. Bu süre sonunda fonksiyonel ya da estetik olarak burun yapı hayal edildiği gibi durmaması ve mutsuz etme durumu, başarısız burun estetiğine işarettir.

Eğer Yanlış Bir Burun Estetiği Geçirmişsiniz Üzülmeyin, Hala Bir Şansınız Var: Revizyon Rinoplasti

Hatalı burun estetikleri neticesinde kişide estetik görünümün düzelmemesinin yanı sıra farklı boyutlarda mutsuzluk ve depresif ruh hali durumu da ortaya çıkabilmektedir. Burun yapısındaki değişiklik, istenildiği ölçüde olmazsa kişi hem yeni burun yapısına alışmakta zorluk çeker hem de kötü bir ruh halinin içerisine girer. Sadece estetik kaygı ile yapılan kimi başarısız burun ameliyatlarında, burnun fonksiyonelliği de bozulabilir. Bunun neticesinde horlama ve burundan rahat nefes alamama gibi durumlar ortaya çıkabilir. Burun ameliyatı başarısız olanların karşılaşacağı önemli sorunlardan bir tanesi de maddidir. Nitekim her başarısız burun ameliyatı, revizyon burun estetiği gerekliliğini ortaya çıkarır. Revizyon burun ameliyatı da ekstra maliyet demektir. Bunun yanı sıra ikinci kez burun ameliyatı olacak kişilerin burun ameliyatı, ilk kez burun ameliyatı olacak kişilere kıyasla daha zor geçer. Bu yüzden burun estetiği olmak isteyenler hatalı burun ameliyatı sebeplerini iyi bilmeli ve bu yönde aksiyonlar almalılardır.

Başarısız burun estetiği yüzünden artık üzülmeyin! Alacağınız doğru önlemler ve atacağınız doğru adımlarla, içinde bulunduğunuz söz konusu olumsuz durumdan çıkmanız mümkündür. Daha önce de belirttiğimiz gibi, ikinci kez burun ameliyatı olacak kişilerin ameliyatları ilk kez ameliyat olacaklara kıyasla daha zor geçmektedir. Bu yüzden başarısız rinoplasti deneyimi yaşayanlar, revizyon burun estetiği konusunda kendisini kanıtlamış bir estetik doktoru ile süreci devam ettirmelidir. Doğru bir seçim ile istediğiniz bir burun yapısına kavuşmanız mümkündür. Doç. Dr. Süleyman TAŞ revizyon rinoplasti alanında yapmış olduğu başarılı ameliyatlar ile bir önceki burun estetiğindeki yapılan hataları sıfıra indirgeyerek sizi doğal görünümünüze tekrardan kavuşturur.