Tüm Türkiye’nin merakla beklediği yerli otomobil bugün Gebze’de düzenlenen bir törenle tanıtıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli otomobil TOGG’un nerede üretileceğini açıkladı. Vatandaşlar yerli otomobilin parçalarının ve motorunun üretim yerini ve TOGG girişiminde kimlerin olduğunu merak ediyor. Yerli otomobil motoru nerede üretilecek? Yerli otomobil parçaları nerede üretilecek? TOGG’da kimler var? Soruları yanıt arıyor. Yerli otomobile dair merak edilenler haberimizde cevap buluyor.

İzmir ve Ege Bölgesi ihracat rakamları: 2022 yılında 31 milyar doları aştı İzmir ve Ege Bölgesi ihracat rakamları: 2022 yılında 31 milyar doları aştı

YERLİ OTOMOBİL MOTORU VE PARÇALARI NEREDE ÜRETİLECEK?

Yerli otomobil motoru ve parçaları Bursa Gemlik’te üretilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada fabrikanın TSK’ya ait arazide kurulacağını ve otomobilin parçalarının da bu tesiste üretileceğini dile getirdi.

TOGG GİRİŞİMİNDE KİMLER VAR?

TOGG girişiminde Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding var. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu’nın kısaltması olan TOGG’da Mehmet Gürcan Karakaş CEO olarak atandı. TOGG’un yönetim kurulu başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Yönetim kurulu başkan yardımcıları Tuncay Özilhan, Taha Yasin Öztürk oldu. TOGG yönetim kurulu üyeleri ise Kamilhan Süleyman Yazıcı, Bülent Denkdemir, İnan Kıraç, Okan Baş, Ahmet Akça, Osman Yılmaz, Ahmet Nazif Zorlu, Bekir Cem Köksal isimlerinden oluşuyor.