Yük traversleri ve kantarma sistemleri, çok ağır yüklerin sorunsuz bir biçimde taşınması adına kullanılmaktadır. Belirli yükler, gereğinden fazla ağır olması nedeni ile vinçler tarafından kaldırılamamaktadır. Böyle bir durumda yeni bir mekanizmanın kullanılması gerekmektedir. Tam olarak bu noktada devreye yük traversleri ve kantarmalar girmektedir. Bu ekipmanlar ile birlikte vinçlerin bile kaldıramayacağı kadar ağır yükte olan eşyaların kaldırılması mümkün hale gelmektedir. İnsan gücünün ulaşılmaz boyutlarını kolay bir biçimde taşıyan bu ekipmanlar ile birlikte iş gücü ağır olan işlemler bile kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Yük Traversleri ve Kantarma Sistemleri Nedir?

Yük traversleri ve kantarma sistemleri incelendiği zaman bu sistemlerin belirli özellikleri bulunmaktadır. Bahsi geçen sistemler genel anlamda vinçlerin kaldıramayacakları kadar olan yüklerin bile kaldırılmasını sağlamaktadır. Çalışma mantalitesi incelendiği zaman birden fazla vinç gücünün bir araya getirilmesi şeklinde bir kaldırma gücü söz konusu olmaktadır. Böylelikle de taşınması mümkün olmayan çok ağır boyuttaki yüklerin bile kolaylıkla taşınması sağlanmaktadır.

Bu mekanizmalarda iki vinç güvenli bir biçimde bir araya getirilmektedir. Böylelikle de asla kaldırılamayacak kadar ağır olan yüklerin kaldırılmasını sağlayan metal bir konstrüksiyon meydana getirilmektedir. Hazırlanan bu konstrüksiyon ile birlikte taşınması mümkün olmayacak kadar ağır olan yüklerin kaldırılması ve taşınması sağlanmaktadır. 

Yük Traversleri ve Kantarma Sistemleri Özellikleri

Kiriş tipi yük traversleri ve çok daha fazla çeşidi bulunan traversler ile kantarmaların çeşitlerine göre farklı özellikleri bulunmaktadır. Ancak yine de çeşitleri her ne olur ise olsun çalışma prensipleri aynı şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu ekipmanların belirli özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerden bazıları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  1. Kullanım alanlarına bağlı olarak farklı çeşitlerinin bulunması
  2. Kapasite ayarlama özelliğinin yer alması
  3. Ergonomik tasarımları ile kolay bir kullanım imkanı sunması
  4. Kancalı sistemler ile taşıma işlemlerinin kolaylıkla gerçekleştirilmesi
  5. Ağırlığın dengeli şekilde dağılmasını sağlayan bir sistem bulundurulması
  6. Kaldırılacak yüke göre farklı kapasite ve modellerinin bulunması
  7. Uzun boyutta olan materyallerin dağılmasını ya da hasar görmesini engelleyecek tasarıma sahip olmaları…

Yük Traversleri ve Kantarma Sistemleri Ne İçin Kullanılır?

Kantarma sistemleri ve yük traversleri ile birlikte pek çok alanda aşırı derecede ağır olan işlerin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. 2 adet vincin gücü bir araya getirilerek kullanılan bu sistemler, çok ağır tonlarda olan materyalleri bulundukları konumlarından alarak farklı bir konuma taşımaktadır. Üstelik bu esnada materyallerin hasar görmemeleri adına gerekli sistem en ince ayrıntısına kadar düşünülmektedir.

Söz konusu olan sistemler ile birlikte tır ve uçak gibi çok ağır tonlarda olan materyallerin sorunsuz bir biçimde taşınması gerçekleştirilmektedir. Bu ürünlerin nakliyesi adına kesinlikle bu sistemler tercih edilmektedir. Böylelikle de yapılması istenen işler kısa sürede kolaylıkla gerçekleştirilmektedir.