Son dakika İzmir haberleri… Agroexpo İzmir 2023 Tarım Fuarı nerede sorusu yanıt buldu. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı 2023 başladı. Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın dört büyük tarım fuarından biri olan Agroexpo, 01 - 05 Şubat 2023 tarihleri arasında Fuar İzmir’de 18. kez yapılıyor. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 2023 yılında Türkiye’nin en büyük fuar alanı olan Fuar İzmir’de, 110 bin metrekarelik kapalı alan içerisinde 14 holün tamamında düzenleniyor. Yurtdışından önemli üreticiler, tarım ve hayvancılık firmaları, yerli ve yabancı traktör üreticileri başta olmak üzere tüm sektör temsilcileri ve çiftçiler Ege’nin incisi İzmir’de ağırlanıyor.

Agroexpo İzmir 2023 Tarım Fuarı nerede?

Agroexpo İzmir 2023 Tarım Fuarı İzmir’in Gaziemir ilçesinde bulunan Fuar İzmir’de düzenleniyor. Orion Fuarcılık tarafından düzenlenen Agroexpo 2023 18. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı başladı. Açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, hızla büyüyen kuraklık, milyonları içine çeken gıda krizi, tarım ve tohum tekellerinin dayattığı politikaların insanlığın önündeki en büyük tehdit olduğunu söyledi.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Agroexpo her geçen yıl daha da ivmelenen, tarımsal kalkınma hamlemize güç veren bir fuar” dedi. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ise “Dünyanın tarım ambarı Ege Bölgesi olarak 2022'de liderliğimizi koruduk. 2023'te de koruyacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

İzmir Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı 2023

Geçen yıl 90 ülkeden bin 49 katılımcı ve yaklaşık 358 bin ziyaretçiyi Fuar İzmir’de ağırlayan Agroexpo, Ticaret Bakanlığı himayesinde, Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonu ile düzenlenmişti. “Alım Heyeti İkili Görüşmeleri”nde ise 2 milyar dolarlık iş hacmi olmuştu. Bu yıl da 1-5 Şubat 2023 tarihleri arasındaki fuarda, sektör temsilcileri Avrupa, Ortadoğu, Afrika, Balkanlar ve Türkiye Cumhuriyetleri’nden katılacak bine yakın alıcı firmayla bir araya gelecek. 2.5 milyar dolarlık iş hacmi hedefiyle 18. Agroexpo, 100 ülkeden bin 80 katılımcısıyla 400 bine yakın ziyaretçi ağırlamayı hedefliyor.