Son dakika İzmir haberleri… Aliağa Belediyesi 4. Plant Ödülleri’ne damga vurdu. Spordan sanata, sosyal donatı alanlarından turizme, ulaşımdan sağlığa kadar birçok alanda hayata geçirdiği projelerle kente yeni bir kimlik kazandıran Aliağa Belediyesi, Sektörün En Prestijli Ödülleri’nin verildiği ‘Plant Peyzaj Proje ve Süs Bitkileri Ödülleri’ töreninde dört kategoride ödüle layık görüldü. Aliağa Belediyesi tarafından kente kazandırılan Güzelhisar Sosyal Tesisleri ‘Turizm Uygulamaları’, Kent Park ‘Park ve Rekreasyon Alanı Uygulamaları’, İstiridye Mantar Üretim Tesisi ‘Öncülük Ödülü’, 29 Ekim Cumhuriyet Köprülü Kavşağı ise ‘Cadde, Sokak ve Meydan Uygulamaları’ kategorisinde ödül aldı.

Aliağa Belediyesi 4. Plant Ödülleri’ne damga vurdu

İki yılda bir gerçekleştirilen Plant Peyzaj Proje ve Süs Bitkileri Ödülleri’nin dördüncüsü 1400 kişinin katılımıyla Sapanca’da gerçekleştirildi. 4 ana kategoride 28 dalda toplamda 98 ödül sahibini buldu.  İş ve sanat camiasını birleştiren ödül gecesine peyzaj ve süs bitkileri sektörünün tanınan isimlerinin yanı sıra yerel yönetimler, bürokratlar, STK temsilcileri katıldı. Baha konseriyle başlayan programın sunuculuğunu Kadir Çöpdemir yaparken, ödül takdimlerinin ardından Cengiz Kurtoğlu sahne aldı. Yoğun katılımın olduğu Plant Ödülleri’nde Aliağa Belediyesi dikkatleri üzerine çekti ve dört ödülün sahibi oldu.

“Öncülük Ödülü” kategorisinde ödüle Aliağa Belediyesi layık görüldü. İstiridye mantarı üretim tesisinde engelli bireylerle yaptığı üretimle ödüle uzanan projenin ödül takdimini TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Özay Yerlikaya yaptı. Aliağa Belediyesi ikinci ödülüne ‘Turizm Uygulamaları’ kategorisinde uzandı. Bu kategoride kullanım amacı itibariyle turistik tesisin; sürdürülebilir, çevreye duyarlı ve ekolojik hayatın devamlılığına katkı sağlaması esas alınırken, Güzelhisar Sosyal Tesisleri çalışması bu kategoride ödüle layık görüldü.

4. Plant Ödülleri’nde ‘Park ve Rekreasyon Alanları Uygulamaları’ kategorisinde Yeni Mahalle’de projelendirilen Kent Park, Seçici Kurul tarafından ödüle layık görüldü. 110 dönümlük alan üzerindeki proje yeşil donatısı, yürüyüş parkurları, çocuk oyun grupları, bisiklet yolları ve dinlenme alanlarıyla vatandaşlara güvenli ve eğlenceli vakit geçirme imkanı sunuyor.

Aliağa Belediyesi’nin rekor sürede tamamladığı 500 metrelik 29 Ekim Cumhuriyet Köprülü Kavşak projesi, Seçici Kurul’un yanı sıra programa katılan herkesin dikkatini çekti. Kadir Çöpdemir’in de “Ben de bu projeyi bekliyordum, daha önce bu çalışmayı basında görmüştüm, 10 gün önce yaptığımız toplantıda da dile getirdim, Başkan Serkan Acar’ı ve ekibini tebrik ederim” dedi. 29 Ekim Cumhuriyet Köprülü Kavşak projesi ‘Cadde, Sokak ve Meydan Uygulamaları’ kategorisinde ödüle layık görüldü.