Bornova Belediyesi Gençlik ve Eğitim Merkezi (BELGEM), öğrenci sayısı günden güne artan, bununla orantılı olarak da hizmet kalitesini katlayan bir sosyal sorumluluk ve eğitim projesi. Örnek eğitim projesiyle gençlere YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı), LGS (Liselere Giriş Sınavı) kursları veriliyor. Bu kursların yanı sıra Matematik, Türkçe, İngilizce, Fizik, Kimya gibi öğrencilerin okullarında aldığı temel derslere destek sınıfları da kurulmuş. 

Bu sınıfların yanı sıra BELGEM’de, çocuklara bilimin sevdirilmesi ve bilime yakın olmaları için “Dost Bilim Evi Etkinlik Sınıfları” hizmet veriyor.

2018’de 6 bin 500 öğrenci BELGEM tarafından verilen ücretsiz kurs ve eğitim sınıflarından yararlandı. Özellikle okul haricinde kurslara, dershanelere gitme imkânı bulamayan başarılı öğrencilere odaklanan BELGEM’de eğitim ve kurslar Bornova Çamdibi, Pınarbaşı, Mevlana, Evka-4, Doğanlar Prof. Dr. Aysel Bayraktar Kültür Merkezi, Altındağ Kültür Merkezi ile Cumhuriyet Evi’nde bulunan BELGEM şubelerinde veriliyor.

BELGEM’DE KİTAPLAR ÜCRETSİZ

Bornova’da, öğrencilerin başarı ve gelişimlerine katkı sunmak için faaliyet yürüten BELGEM’de ders kitapları, eğitim kitapçıkları ve diğer eğitim-öğretim materyalleri öğrencilere ücretsiz veriliyor. Öğrencilere geçtiğimiz yıl içerisinde 13 binden fazla öğretim-ders kitabı, 20 bine yakın eğitim kitapçığı ve 2 milyona yakın eğitim-öğretim materyali ücretsiz verildi.

BİLİM SINIFLARI İLE BİLİME YOLCULUK

Bertrand Russell’in “Gözlem yaparak, gözleme dayalı akıl yürütme yöntemi ile dünyaya dair olguları birbirine bağlayan yasaları bulma çabası” olarak tanımladığı bilim, fiziki ve doğal evren yapısı ve hareketlerin bazı metotlar yardımıyla, sistemli olarak mercek altına alınmasını kapsayan çalışmaların toplamıdır. Bornova Belediyesi’nin bu bakış açısıyla uygulamaya koyduğu “Dost Bilim Evi Etkinlik Sınıfları” öğrencilerin farklı bakış açılarına sahip olabilmeleri ve bilimi sevmeleri için hizmet veriyor.