İzmir’de meyve-sebze yetiştiricileri için proje geliştiren Büyükşehir Belediyesi, Ödemiş’in Bademli beldesinde üreticiye destek olmak için meyve tesisi açtı.

SOĞUK HAVA VE PAKETLEME TESİSİ

Ödemiş-Bademli’ye önemli bir yatırım yapan Büyükşehir Belediyesi, üreticilerin topladıkları ürünleri saklayabilecekleri, işleyebilecekleri ve paketleyebilecekleri “Soğuk Hava ve Meyve Paketleme Tesisi”ni kurdu. Aynı şekilde İzmir’in diğer ilçelerinde de benzer tesisler kurulacağının haberini veren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’de üreticinin her zaman yanında olduklarının mesajını verdi.

ÜRÜN MİKTARI VE KALİTESİ ARTACAK

Büyükşehir Belediyesi, üreticiyi destekleme ve büyüme hedefleri doğrultusunda yaptığı çalışmalara bir yenisini ekledi. Ödemiş-Bademli’de kurulan “Meyve Boylama Tesisi” ile üretici ürünlerini satışa hazır hale getirebilecek. Ürün miktarının ve kalitesinin çoğaltılması için kurulan tesisle üreticinin yüzü güldü.

Erik başta olmak üzere, birçok meyvenin tüketicinin önüne hazır gitmesi, ezilen-çürüyen meyvelerin tespit edilip ayıklanması için kurulan tesis, tüm meyvelerin hazır hale getirilmesi için yeterli donanıma sahip. 1250 mt2 tesis alanında 20 ton ürün günlük işelenebiliyor.

KOCAOĞLU: “YENİ TESİSLER DE AÇACAĞIZ”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu; “Tarımın büyümesi için ortaya koyduğumuz faaliyetler bizi diğer belediyelerin arasından sıyırıp, önemli bir mevkiye taşıdı. Daha önce Selçuk ilçesinde faaliyete soktuğumuz tesis Selçuk ilçesinin ve çevresinin bu alandaki eksiğini kapatmıştı. Şimdi Ödemiş’te kurduğumuz tesisle de ürünlerin pazarlanmasının ilk aşamasını geride bırakıyoruz. Sonrasında Menderes ve Bayındır ilçelerimizde de benzer tesisler açacağız.” dedi.

İzmir’de vatandaşların maddi kazanımlar elde etmesi için projeler geliştirdiklerini söyleyen Kocaoğlu, Küçükbaş hayvanlar dağıttıklarını, kadınları farklı kollarda işletmeler kurmaları için desteklediklerini, tarım, hayvancılık ve üretim alanında İzmirli vatandaşlara her türlü desteği sağladıklarını ve sağlamaya devam edeceklerini söyledi.