Son dakika İzmir haberleri… Deprem yardım kampanyası: İzmir’den afet bölgesine destek yağıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin afet bölgesi için başlattığı destek çalışmaları büyüyor. Hatay Antakya’da kurulan çadır kent, bin 395 depremzedeye kapısını açtı. İzmir’den 3 tır, 4 kamyon ile yeni insani yardım malzemeleri de yola çıktı. Böylece 8 günde toplam 147 tır, 119 kamyon, 3 uçak, 2 gemi, 1 otobüs kargo ile tonlarca yardım malzemesi bölgeye gönderildi.

Deprem yardım kampanyası: İzmir’den afet bölgesine büyük destek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başlattığı dayanışma kampanyaları “Umut Hareketi” ve “Bir Kira Bir Yuva” ile ulaşılan bağış rakamı 56 milyon 356 bin 24 lira oldu. Başkan Soyer, bölgedeki yaşamı normale döndürmek ve İzmir’e gelen depremzedelere destek olmak için dayanışmanın sürmesi gerektiğini söyledi. Verilen hizmeti en iyi şekilde koordine etmek ve hedefe yönelik çalışmak istediklerini belirten Soyer, “Vatandaşımızın iyileşmesi, hayatın normalleşmesi için gayret ediyoruz” dedi.

Afet bölgesine 487 binin üzerinde battaniye gönderildi

Bugüne kadar 487 bin 872 battaniye, 7 bin 700 yorgan, 3 bin 700 yastık,  848 bin parça giyim malzemesi, 18 bin hijyen paketi, 13 bin paket hijyenik ped, 23 bin 500 gıda paketi,  32 bin 500 bebek bezi ve maması, 622 bin litre içme suyu, 850 çadır, 9 bin 600 soba ve ısıtıcı, 172 ton yakacak, 65 jeneratör, 2 bin 600 kilo elma, 25 bin litre süt ve pek çok başlıkta yardım malzemesi afet bölgesine gönderildi.

Sağlık müdahaleleri yapıldı

Hatay Antakya’da kurulan çadır kentte günde üç öğün yemek dağıtımı yapılıyor. Alanda yangın koridoru, depo alanı oluşturuldu ve revir kuruldu. Sahra Hastanesi poliklinik çadırlarının kurulumu tamamlandı. Depremzedelerin acil sağlık ihtiyaçlarına yönelik sağlık müdahaleleri yapıldı. Yeni çadır alanları için alternatifler de oluşturuldu. Lojistik merkezi çadırının alan çalışmaları ise tamamlandı. Ayrıca alanda 14 tuvalet aktif hale getirildi. Konteyner yapımı için atölye çalışması devam ediyor.

Dayanışma kampanyalarına destek sürüyor

Depremzedelerin ihtiyacı olan insani yardım malzemelerinin satın alınmasını sağlayan “umuthareketi.izmir.bel.tr” adresinden bölgeye ulaştırılmak üzere 44 milyon 409 bin 174 lira yardım yapıldı. Depremde evini kaybetmiş yurttaşlar ile kira desteği vermek veya boş durumdaki evini kullanıma açmak isteyen kişileri buluşturan “birkirabiryuva.org” ile ise  11 milyon 946 bin 850 liralık katkı sağlandı.

Kampanyayla 511 kişi kira desteği vereceğini, 427 kişi evini paylaşacağını beyan etti. Gaziemir Fuar İzmir, Kültürpark Celal Atik Spor Salonu ile Çankaya'daki APİKAM'ın bahçesinde yurttaşlardan gelen insani yardım malzemelerinin paketlenme ve yükleme çalışmaları sürüyor.