Süper Lig'de İzmir temsilcisi Göztepe'nin yapımı devam eden stadında açılış tarihi belli oldu. Sarı-kırmızılı ekip, yeni sezonun ilk maçında Beşiktaş ile karşılaşacak. Olağanüstü bir durum yaşanmaması halinde İzmir ekibi, bu mücadeleye yeni stadında çıkacak. Peki Göztepe stadı ne zaman tamamlanacak, Göztepe'nin yeni stadı ne zaman açılacak? Göztepe'nin yeni stadında son durum ne? Göztepe yeni stadı nerede? Detaylar, sondakikaizmir.com'da...

GÖZTEPE STADI NE ZAMAN AÇILACAK

Göztepeli taraftarların uzun süredir hasretini çektiği Göztepe Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi'nde açılış tarihi biraz daha netleşti. Son gelen bilgilere göre sarı-kırmızılı taraftarlar, bu yılın sonunda, yani Aralık 2019'a statlarına kavuşmuş olacak. Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, geçtiğimiz aylarda Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ile yaptığı görüşmede müteaahhitlerin kendilerine yıl sonunu işaret ettiğini ancak kendilerinin sezon sonuna kadar Bornova'da oynayacakmış gibi hazırladıklarını dile getirmişti. Bornova Belediyesi ile Göztepe Spor Kulübü arasında yapılan görüşmelerde, ileriye dönük işbirliği sözü verilmişti.

Göztepe'nin yeni stadı ne zaman açılacak?

GÖZTEPE YENİ STADI  NEREDE?

Konak'ta bağlı olan Güzelyalı Mahallesi'nde, eski tesisleri ve eski stadı yıkılarak inşası başlatılan Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu'nda çalışmalar 2017 yılında başladı. Stadın mimarisinin büyük kısmı, Göztepe Başkanı Mehmet Sepil tarafından yapıldı. Göztepe'nin yeni stadında şu özellikler bulunacak:

GÖZTEPE YENİ STADI ÖZELLİKLERİ

  • Stat, UEFA kriterlerine uygun olarak inşa ediliyor. Göztepe Stadı'nda uluslararası müsabakalar oynanabilecek.
  • Göztepe Stadı kaç kişilik olacak? sorusu cevap buldu. Stadın kapasitesi ilk etapta 25 bin olarak planlansa da 30 bin 35'e yükseltildi.
  • Stadın altında 500 araç kapasiteli bir otopark bulunacak. Böylece maç günlerinde trafik probleminin en aza indirilmesi sağlanacak.
  • Statta yüksek ses akustiği olacak. Türkiye'nin en önemli taraftar grupları arasında yer alan Göztepeli taraftarlar, böylece takımlarını daha etkin şekilde destekleyebilecek.
  • Stadın çatısında yürüyüş ve spor alanları olacak. Maç günleri dışında vatandaşlar, stadın tepesine çıkarak burada körfez manzarası ile yürüyüş ve spor yapabilecek. Bunun yanı sıra fitness merkezi ve halka açık spor tesisleri de olacak.
  • Statta 8 adet giriş-çıkış kapısı bulunacak. 30 bin taraftarın yoğunluk olmadan stada girmesi ve stattan çıkması sağlanacak, kötü bir görüntünün önüne geçilecek.
  • Statta vatandaşların yararlanabileceği kafeler bulunacak. Taraftarlar, bu kafeleri kullanarak yorgunlukları atabilecek, hoş vakit geçirecek.
  • Statta Göztepe Müzesi olacak. Sarı-kırmızılı ekip, bugüne dek elde ettiği başarıları burada sergileyecek.
  • Statta çocuklar da unutulmadı. Stat projesi kapsamında çocukların eğlenebileceği bölümler de bulunacak.

STADIN YAPIMINA 2017 YILINDA BAŞLANDI

Göztepe'nin yeni stadı için ilk ihale 2014 yılında yapılmış ancak bu ihale daha sonra iptal edilmişti. 2017 yılında yeni bir ihale yapılmış ve inşaata başlanmıştı. Stadın temeli, dönemin Başbakanı olarak görev yapan Binali Yıldırım tarafından atılmıştı. Göztepe'nin yeni stadının maliyeti 218 milyon TL olarak belirlendi.

Göztepe'nin yeni stadı ne zaman açılacak?