SON DAKİKA

İzmir'de Yunanistan kapı vizesi 2019 bugün başladı! Ücreti ve tüm detaylar...

Tur şirketlerinin yaptığı açıklamaya göre Yunanistan kapı vizesi 2019 bugün başladı. Kapıda vize uygulamasında ücretler ve başvuru şartları, haberimizde...

25 Mayıs 2019 19:46
İzmir'de Yunanistan kapı vizesi 2019 bugün başladı!  Ücreti ve tüm detaylar...

Son dakika İzmir... Yaz aylarına giriş yapılırken Yunanistan'ın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uyguladığı "Yunanistan kapıda vize uygulaması", bugün itibarıyla başladı. Tur şirketlerinden yapılan açıklamada, vatandaşların bugünden itibaren vizeye başvurarak Yunanistan adalarına girebileceği ifade edildi. İzmir'in Çeşme ilçesinden 45 dakikada gidilebilen ve Yunanistan'a bağlı Sakız Adası'na ve diğer Yunanistan adalarına girebilmek için, bu vizeye ihtiyaç vardır. Prosedür kısımlarının "kısmen" atlandığı ve kişilerin kolay bir şekilde adalara gitmesini sağlayan bu vize için seyahatten 1 hafta önce başvuru yapılması gerekiyor. Yunanistan kapıda vize 2019 ücretleri, kapıda vizenin nasıl alınacağı ve vizenin kaç gün olacağıyla ilgili tüm detaylar, haberimizde...

YUNANİSTAN KAPIDA VİZE 2019

Kapı vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yunanistan adalarına kolay bir şekilde girmesini sağlamaktadır. Yunanistan Hükümeti'nin aldığı karar ile, bu vize başvuruları seyahat acentaları ve vize firmaları ile gerçekleştiriliyor. Başvuru sonrasında belgeler, ilgili adanın sınır kontrol noktasına iletiliyor ve burada değerlendiriliyor. Kapı vizesi pasaporta işleniyor ancak bu işlem Türkiye'de değil, Yunanistan'da hangi adaya girmek istiyorsanız, orada yapılıyor. Bu vizeye başvurmak, sadece 1 kez Yunan adalarına girmeyi sağlar. Daha sonra tekrar bu adaya girmek isterseniz, tekrar aynı vizeye başvuru yapmanız gerekmektedir. 

YUNANİSTAN KAPIDA VİZE 2019

YUNANİSTAN KAPI VİZESİ ÜCRETİ 

Yunanistan kapı vizesi için ücreti yetişkinler için 70 euro (Güncel kurla yaklaşık 470 TL) olarak belirlemiştir. Kapıda vize uygulaması, 0-12 yaş arasındaki çocuklar için ücretsizdir ancak başvuru ücreti olan 20 euro (Güncel kurla yaklaşık 130 TL) alınmaktadır. 

YUNANİSTAN KAPI VİZESİ 7 İŞ GÜNÜ SÜRÜYOR 

Yunanistan kapı vizesine başvuran kişilerin başvuruları, olağanüstü haller dışında 7 iş günü içinde olumlu veya olumsuz sonuçlanıyor. Peki kapıda vize uygulaması başlıyor, ne zaman bitiyor? Kapıda vize uygulaması, 26 Mayıs - 30 Eylül 2019 tarihleri arasında geçerli oluyor.

YUNANİSTAN KAPIDA VİZE 2019

YUNANİSTAN KAPI VİZESİ SÜRESİ 

Yunanistan Hükümeti, Yunanistan kapı vizesi süresini 15 gün olarak belirlemiştir. Bu sürede eğer aktif olarak Schengen vizesine sahipseniz, adada kalmaya devam edebilirsiniz. Bu sürenin sonunda Yunanistan sınırlarından çıkmış olmanız gerekmektedir.

YUNANİSTAN KAPI VİZESİ İLE GİRİLEN ADALAR 

Yunanistan kapı vizesi uygulaması ile Yunanistan'ın bütün adalarına girmek mümkün değildir. Yunanistan Hükümeti, kapıda vize uygulaması ile girilen adaları Kos, Rodos, Meis, Midilli, Sisam ve Sakız adaları olarak belirlemiştir. Öte yandan kapı vizesi ile Yunanistan ana karasına giriş yapmak da mümkün değildir. 

YUNANİSTAN KAPIDA VİZE 2019

YUNANİSTAN KAPI VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 

Yunanistan kapı vizesine başvuracak kişilerin öncelikle evrakları eksiksiz bir biçimde sunması gerekmektedir. Gerekli belgelerin olmaması halinde Yunanistan'dan ret yanıtı gelmektedir. Bu durumda seyahat acentaları, ödenen ücretle ilgili geri ödeme de yapmamaktadır. Başvuru sırasında verilen bilgiler sonradan değiştirilmemelidir. Kapı vizesi için gerekli evraklar şu şekilde: 

Pasaport fotokopisi: Pasaportunuzun, seyahat bitiminden itibaren minimum 3 aylık geçerliliği ve vize işlenebilmesi için 2 adet boş sayfası olması gerekiyor. Bununla birlikte Yunanistan Hükümeti'nin aldığı karara göre; eğer pasaportunuzda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin mührü varsa, Yunanistan sınırlarına girilmesine izin verilmiyor. 

YUNANİSTAN KAPIDA VİZE 2019
  • Biyometrik fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Otel konaklama belgesi: Yapılan başvuruda otel rezervasyon tarihleri ve feribot tarihleri kesin olarak belirlenmiş olması gerekir. "Açık biletler" Yunanistan tarafından kabul görmemektedir. Bununla birlikte eğer kapı vizesi uygulamasının geçerli olduğu başka adalarda da konaklama yapılacaksa, başvuru sırasında bilgilendirme yapılması gerekiyor.
  • Schengen Vize Başvuru formu
  • Çocuklar için kimliğin ön yüz fotokopisi
YUNANİSTAN KAPIDA VİZE 2019

Bu şartlar dışında kapı vizesi alınacak süre kadar, kişilerin üzerinde gün başına 50 euro para bulunması gerekiyor. (Kişi başı) Bu rakam, çocuklar için ise 25 euro olarak belirlenmiş. Yani 2 çocuklu 4 kişilik bir ailenin eğer 7 gün boyunca Yunan adalarında kalacaksa, toplamda çocuklar için 350, ebeveynler için 700 euro nakit bulundurması gerekiyor. 

ÇEŞME'DEN SAKIZ ADASI'NA GİDİLEBİLİYOR 

İzmir'in Çeşme ilçesinden Sakız Adası'na hafta içi her gün saat 09.00 ile 17.30 saatleri arasında gidiş-geliş yapılabiliyor. Çeşme - Sakız Adası feribot fiyatları ise yaklaşık olarak şu şekilde: 

YOLCU

Tek yön: 20 euro Gidiş dönüş: 23 euro 

0-6 yaş: 2 euro 

6-12 yaş: %50 indirimli + 2 euro 

Araç fiyat listesi: 

BİSİKLET

Ücretsiz

MOTOSİKLET

Tek yön: 32 euro - Gidiş dönüş: 52 euro 

BİNEK ARAÇ- JEEP 

Tek yön: 55 euro - Gidiş dönüş: 80 euro 

MİNİBÜS 

Tek yön: 90 euro - Gidiş dönüş: 140 euro 

KAMPER (6 metreye kadar) 

Tek yön: 130 euro - Gidiş dönüş: 210 euro 

YUNANİSTAN KAPIDA VİZE 2019

KAMPER (7 metreye kadar) 

Tek yön: 150 euro - Gidiş dönüş: 250 euro 

KAMPER (7 metreden uzun) 

Tek yön: 170 euro - Gidiş dönüş: 290 euro

TRAILER (3 metreye kadar) 

Tek yön: 40 euro - Gidiş dönüş: 65 euro 

TRAILER (6 metreye kadar) 

Tek yön: 120 euro - Gidiş dönüş: 205 euro 

TRAILER (8 metreden uzun) 

Tek yön: 140 euro - Gidiş dönüş: 225 euro 

OTOBÜS (12 metreye kadar) 270€ 420€ 

Tek yön: 270 euro - Gidiş dönüş: 420 euro 

  • YAZAR: ONUR ÖZCAN

    Onur Özcan, 1990 yılında Edirne'de dünyaya geldi. Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde gazetecilik eğitimi alan Onur Özcan, İstanbul'da çeşitli medya şirketlerinde çalıştı. Kendini tüm haber kategorilerinde geliştiren Onur Özcan, ekonomiden spora, magazinden siyasete, haber değeri olan tüm gelişmeleri yakından takip ediyor. İstanbul'da çalıştığı dönemde yaptığı özel haberlerle ismini duyuran Onur Özcan, günümüzde İzmir yerel basınının nabzını tutmaktadır.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım