Dünyanın en popüler fotoğraf ve video uygulaması haline gelen Instagram, dünya üzerinde yüz milyonlarca kullanıcıya sahip. Sadece Türkiye'de 33 milyon kullanıcısı bulunan Instagram, bir süre önce Facebook tarafından satın alındı. Ülkemizde oldukça yoğun bir şekilde kullanılan Instagram hesabınızı, çeşitli sebepler nedeniyle kapatmayı düşünüyor ancak nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, detayları haberimizden öğrenebilir ve Instagram hesabınızı kolay bir şekilde silebilirsiniz. Bu haberde, Instagram hesabının kalıcı olarak nasıl silineceğini (Geçici olarak dondurma değil) öğrenebileceksiniz. İşte Instagram hesap silmenin yolu ve Instagram hesap silme linki...

Instagram silme linki 2019! 2 dakikada hesabınızı silin

INSTAGRAM SİLME LİNKİ (KALICI OLARAK)

Instagram uygulaması, akıllı telefonlardaki uygulama üzerinden hesap silinmesine izin vermiyor. Bunun sebebinin, kullanıcı sayısının hızlı bir şekilde düşmesini engellemek olduğu tahmin ediliyor. Akıllı telefonunuzda bulunan tarayıcıdan, aynı zamanda bilgisayar ve tabletinizden aşağıda bulunan adımları takip ederek Instagram hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. Adımlar şu şekilde:

Akıllı telefondan, bilgisayardan veya tabletten web tarayıcısını başlatın.

Sayfa açıldıktan sonra http://instagram.com/accounts/remove/request/permanent (Instagram silme linki kalıcı) adresini tarayıcıya yazarak adrese gidin.

Bu adreste Instagram hesabına giriş yapmadıysanız yeniden giriş yapın. Karşınıza hesabı silme nedeni olarak birkaç madde gelecek:

 • Gizlilikle ilgili endişeler
 • Fotoğrafları/yorumları kaldırma
 • İkinci bir hesap açtım
 • Çok zamanımı alıyor
 • Arkadaşlar/takipçiler bulunamadı
 • Kullanmaya başlamakta zorlandım
 • Diğer nedenlerden dolayı
Instagram silme linki 2019! 2 dakikada hesabınızı silin

Bu maddelerden sizin için hangisi uygunsa işaretleyin. Aynı zamanda ekranda şu uyarı da bulunacak:

"Lütfen hesabını kalıcı olarak silmeden önce Yardım Merkezimizde aşağıdakileri gözden geçir:

 • Bir kullanıcıyı engellemek istiyorum
 • Gizli bir hesap istiyorum
 • Bir kullanıcıyı takip etmeyi bırakmak istiyorum
 • Hesabım başkasının eline geçti."
Instagram silme linki 2019! 2 dakikada hesabınızı silin

Bu ekranda bulunan şifre ekranına şifrenizi girin ve ardından kırmızı renkli "Hesabı kalıcı olarak kapat" seçeneğine tıklayın. İşte bu kadar basit...

INSTAGRAM HESABINIZI SİLMEDEN ÖNCE DİKKAT

Eğer var olan Instagram hesabınızdan başkasını silmeyi düşünüyorsanız, öncelikle hesabınızdan çıkış yapın. Çıkış yaptıktan sonra ilk adıma dönün ve belirtilen adımları yeniden uygulayın. Unutulmaması gereken durumlardan biri, silinen kullanıcı ismiyle ilgili. Çünkü sildiğiniz hesapta bulunan kullanıcı ismini bir daha kullanmak mümkün değil. Instagram, silinen hesabın isminin yeniden açılmasına izin vermiyor. Bunun tedbirin, dolandırıcılığın önüne geçmek için alındığı tahmin ediliyor.

Instagram silme linki 2019! 2 dakikada hesabınızı silin

Aynı zamanda hesabınız silindikten sonra hesapta bulunan fotoğrafları da yeniden görmek mümkün olmuyor. Bu nedenle hesabınızı silmeden önce, hesapta bulunan fotoğrafların yedeklenmesi kullanıcının yararına olacaktır. Kullanıcı hesabınızı silmekle birlikte yorumlarınızın ve hesaptaki tüm bilgilerinizin de silineceğini hatırlatalım.

Instagram silme linki 2019! 2 dakikada hesabınızı silin

Eğer Instagram hesabınız sizin talebiniz dışında silindiyse ve hesabınıza ulaşamıyorsanız, Instagram Yardım Merkezi'nden yardım isteyebilir ve Instagram yöneticileriyle iletişim kurmayı deneyebilirsiniz.