Geçtiğimiz hafta Çarşamba gününden bu güne İzmir’e sağanak halinde yağan yağmur şehrin 7 aylık su ihtiyacını karşılayacak şekilde Tahtalı Barajı’nı doldurdu. Bu ay Tahtalı Barajı’nın 57 milyon metreküp su aldığını bildiren İZSU yetkilileri, barajın 306 milyon metreküp kapasiteli olduğunu söyledi.

TAHTALI BARAJI’NDAKİ SU İZMİR’E 434 GÜN YETECEK SEVİYEDE

21 yıldır İzmir’in su ihtiyacını karşılayan barajlardan biri olan Tahtalı Barajı’ndaki suyun doluluk oranı bu yıl rekor kırdı. Geçtiğimiz hafta İZSU uzmanları tarafından yapılan inceleme ve ölçümler, sadece geçen hafta Cumartesi günü yağan yağmurun 20 milyon metreküp olduğunu gösterdi. Bir günlük yağmurun şehrin 2 aydan fazla su ihtiyacını karşılayacağını söyleyen yetkililer, barajın doluluk oranının da %48 seviyelerinde olduğunu bildirdi. Bu seviye geçtiğimiz yıl bu vakitlerde %42 oranındaydı. İZSU uzmanları, İzmir’e yakın zamanda yağmur yağmasa bile barajdaki suyun şehre 434 gün yeteceğini söyledi.

BALÇOVA BARAJI'NIN DOLULUK ORANI %63 SEVİYESİNDE

Diğer taraftan, İzmir’in bir diğer barajı olan Balçova Barajı’na da bu ay içinde, bölgeye 6 ay su sıkıntısı yaşatmayacak ölçüde yağmur yağdı. %63’lere çıkan Balçova Barajı’nın doluluk oranı, geçtiğimiz yıl bu vakitlerde %25 oranındaydı. Aynı şekilde Balçova Barajı ile ilgili de olumlu bir tablo çizen İZSU uzmanları, yakın zamanda yağmur yağmaması durumunda bile barajdaki suyun 275 gün ihtiyacı karşılayacak seviyede durduğunu söyledi.

ÜRKMEZ BARAJI VE ALAÇATI BARAJI’NDA DA DURUMLAR İYİ

İzmir’in bir diğer barajı olan Ürkmez Barajı’nda ise durum yine olumlu görülüyor. Bu ay yağan yağmurlarla barajın su seviyesi %99’lara vardı. Geçen yıl Ocak ayında bu seviye %63 dolaylarındaydı. Mevcut durumdaki suyun 4 yıllık ihtiyacı karşılayacak dolulukta olduğu bildirildi.

Çeşme Alaçatı’da bulunan Kutlu Aktaş Barajı’ndaki suyun durumuyla ilgili de tespitlerde bulunan yetkililer, bu ay içinde yağan yağmurlarla %20 seviyelerinde olan doluluk oranının %52’lere çıktığı vurgulandı. Bu oranın da, 560 güne yakın su ihtiyacını karşılayacak seviyede olduğu bildirildi.