İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 2018 yılından beri düzenlediği "İzmir Bilim Olimpiyatları ve Olimpiyat Eğitimleri" yaygınlaşıyor. Söz konusu eğitimler, Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Vizyonu çerçevesinde öğrencilerin vizyonunu geliştirip potansiyelini artırmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda hem yüz yüze hem çevrim içi eğitimler yapılıyor.

İzmir Bilim Olimpiyatları ve Olimpiyat Eğitimleri

"İzmir Bilim Olimpiyatları ve Olimpiyat Eğitimleri" kapsamında; yüz yüze gerçekleştirilen lise olimpiyat eğitimlerinde 2018 yılından bugüne kadar 1645 öğrenci uzman eğitmenlerden eğitim aldı. Çevrim içi gerçekleştiren ortaokul eğitimleri; matematik, bilgisayar, fen bilimleri ve ilkokul 3-4.sınıf alanlarında uzman eğitmenler tarafından gerçekleştirildi.

Komisyonunda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Dr. Mustafa Coşkun, Matematik Öğretmeni Ali Can Güllü ve Sultan Ganioğlu, Fen Bilimleri Öğretmeni Emrah Tobbaş ve Sınıf Öğretmeni İlknur Akyol'un bulunduğu ekip; olimpiyat kültürünün ve projenin yaygınlaşabilmesi için mahalli düzeyde alanında uzman akademisyen kadro ile hizmet içi eğitimler düzenledi. Aynı zamanda 209 sınıf öğretmeni ile olimpiyat kültürünün geliştirilmesi adına eğitimler yapıldı.

Atatürk Lisesinde yüz yüze yapılan son İzmir Bilim Olimpiyatları sınavına Elazığ, Hakkâri ve İzmir'den 3500 öğrenci katıldı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda farklı kategorilerde 19 öğrenci birincilik, 38 öğrenci ikincilik ve 56 öğrenci üçüncülük madalyası olmak üzere toplam 113 öğrenci madalya almaya hak kazandı.

Son olarak Elazığ, Hakkâri ve Bingöl de olmak üzere 4 ilde eşzamanlı yapılan çevrim içi öğrenci seçme sınavına toplam 6013 öğrenci katılım sağladı ve İzmir'den 823 öğrenci eğitim almaya hak kazandı. Çevrimiçi eğitim alan öğrenci sayısı İzmir ili genelinde her geçen yıl artıyor. Öğrenci başarı grafiği ve eğitimlere, veliler ve öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor.