Son dakika İzmir haberleri… İzmir Buca deprem risk haritası hazır. Buca deprem toplanma alanları belli oldu. İzmir Buca meclis toplantısında ilçedeki binalardaki dayanıklılığın artırılmasını sağlayacak yeni plan notu önergesi gündeme geldi. Komisyonlara gönderilen önergede, 6 kat ve üzeri binalara sismik izolatör, radye temel, bodrum kat ve perde beton zorunluluğu getirilmesi hedefleniyor.

İzmir Buca deprem risk haritası hazır

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile birlikte Buca’nın deprem ve yangın risk haritasını çıkardıklarını ifade eden Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Buca’nın yeniden yapılanmasını sağlayacak plan çalışmalarına dikkat çekti. Erhan Kılıç, “Amacımız bir dönüşüm sağlamak; yaşanabilir bir Buca için hayallerimizi gerçekleştirirken aynı zamanda depreme dayanıklı bir Buca yaratmak. Fay hatlarının olduğu yerde yapılaşmanın olmadığı, zemin etüdünün yapıldığı, depreme dayanıklı olması için ne gerekli ise sismik izolatöründen tutun radye temel,  perde betonuna kadar… Bunun gibi önlemlerle kentimizin bir an evvel gelecek bir depreme karşı en az hasarla çıkmasını sağlamak şu andaki amacımız” şeklinde konuştu.

İzmir Buca deprem toplanma alanları

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve muhtarlıklarla birlikte her mahallede 10 kişilik bir gönüllü ekibi oluşturulmasını kararlaştırdıklarını söyleyen Başkan Kılıç, “Gönüllü ekipleri, arama kurtarma ekipleri mahallelere ulaşana kadar ilk çalışmaları gerçekleştirecekler. 10 kişilik ekip sayısının ilerleyen zamanlarda artırılması planlanıyor. Havuz binamızda gönüllülere eğitim veriyoruz. Toplanma alanlarına konteyner yerleştirmeyi planlıyoruz. Konteyner içerisine arama kurtarma çalışmalarında kullanılacak aletler konulacak. Depremden hemen sonra arama kurtarma ekipleri gelene kadar vatandaşlar müdahale ediyor. Bu nedenle balyoz, hilti matkap, demir kesme makası, fener gibi kurtarma çalışmalarında çok önemli olan aletler konteynerlarımızda hazır olarak bulundurulacak. Buca’da şu anda 80 tane toplanma alanımız var. Deprem sonrası ilk saatler çok önemli” dedi.

İzmir Afet Planı - Deprem Hazırlık ve Dirençlilik Çalışmaları paylaşıldı İzmir Afet Planı - Deprem Hazırlık ve Dirençlilik Çalışmaları paylaşıldı