Son dakika İzmir haberleri… İzmir Büyükşehir Belediyesi Kahramanmaraş’ta 142 sobalı çadır kurdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş’ta yıkımın yaşandığı bölgelerde depremzedelere destek olmaya devam ediyor. Depremin merkez üssü olan Pazarcık’ın Narlı Beldesi’nde kurulan İzmir Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Birimi, bölgenin en önemli ihtiyacı olan barınma sorununu çözebilmek için ihtiyaç noktalarına çadır kuruyor.

Kahramanmaraş’ta 142 sobalı çadır kuruldu

Köyler ağırlıklı olmak üzere Kahramanmaraş genelinde toplam 142 çadırın kurulumu tamamlandı. Depremzede yurttaşların talep ettikleri yerlere giden ekipler, belirlenen alanlarda çadırların montajını ve soba kurulumunu yaparak ailelere teslim etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çadır kurulumunu tamamladığı Kahramanmaraşlı yurttaş Ahmet Irgat, “Yaşananları tarif etmek çok zor. Büyük bir afet oldu. Hepimiz çok korktuk. Allah yüzümüze baktı, canımızı kurtardık. Geldiği günden beri İzmir Büyükşehir Belediyesi arkadaşlarımıza da bize de çok yardımcı oldu; unutulmaz. Bugünlerde lazım bu destekler. Onlar da elinden geleni yaptı. Minnettarız İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne. Buradan belediye çalışanlarına sonsuz teşekkür ediyoruz. Çocuklarıma sayısız faydası oldu,  unutamayız” diye konuştu.

Çocuklar için gönüllülerin çalışmalarına destek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgeye gelen yardımların doğru bir şekilde ulaşması için de kurumlarla işbirliği içinde desteklerini ulaştırıyor. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim-Sen gönüllülerinin bölgede kuracakları çocuk oyun ve rehabilitasyon alanı için ekipler alana giderek kurulum yaptı.

Bölgede gönüllü olarak depremzedelere hizmet veren İzmir KESK gönüllüsü eğitimci Önder Canveren, “Bu çadır çok ayrı bir çadır. Çünkü bu çadırı eğitim ve rehabilitasyon çadırı olarak kullanacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, başkanımıza ve tüm emekçilere çok teşekkür ederiz. Çocukların hayatlarının normalleşmesi ve travmalarını atlatabilmeleri için bu çadıra çok acil ihtiyacımız vardı. İyi ki İzmir Büyükşehir Belediyesi burada. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki bölgedeki en organize ve en hızlı ulaşabildiğimiz belediye İzmir Büyükşehir Belediyesi” dedi.

Kahramanmaraş’ta temizlik seferberliği

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kahramanmaraş’ta kurduğu Afet Koordinasyon Birimi’nde konuşlanan ekipler, Kahramanmaraş merkezi ve çevre ilçelerde temizlik seferberliği başlattı. Narlı’da kurulan merkezden her gün sabah bölgeye hareket eden temizlik işleri ekipleri, Kahramanmaraş merkez, Pazarcık, Narlı başta olmak üzere yıkımın yaşandığı yerlerde sokak sokak çöpleri topluyor. Ekipler,  günde 8 tonun üzerinde çöpü toplayarak çöp döküm alanına götürüyor.