Son dakika İzmir haberleri… İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası kursları devam ediyor. İşgücü potansiyelini attırmak ve kalifiye eleman yetiştirmek üzere hizmet veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası’nda Barista kursu alan 19 öğrenci sertifikalarını törenle aldı. Ne Eğitimde Ne İstihdamda (NEET) kapsamında “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” projesine katılan kadınlar bir aylık sürenin sonunda sertifikalarına kavuştu. Yaklaşık 4 ay önce de NEET projesi kapsamında 25 genç kadın protez tırnak ve nail art kursundan mezun oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası kursları

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası kursları töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl Kaçar, “Bir kamusal alan için vizyonu yüksek ve başarılı bir iş çıkardık. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eylem planında işsizlikle, yoksullukla mücadele var. Aslında genç kadınların işsizliğini önleyen bir program var.  Yine ortak aklı ortaya koyan bir çalışma var. Umarım bu umut tüm kente yayılır” dedi.

 18-29 yaş arası kadınların yetkinliklerini arttırmayı amaçlayan projenin meyvelerini topladıklarını ifade eden Sabancı Vakfı Proje Yöneticisi Şimal Yavaş ise “Başarıyla kursu tamamladığınız için sizleri tebrik ediyorum. Bundan sonra da yanınızda olmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Koordinatörü Güvenç Küçüktok da “Kalkınma denilince akla yollar, köprüler geliyor. Aslında insanların güçlü olduğu, kırılganlıkların azaldığı bir toplum en iyi kalkınmayı işaret eder bize. Genç kadınların güçlendiği her proje de bizler için çok önemli ve değerli. 2022 yılında İzmir, Diyarbakır ve Adana’da Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesine başladık. NEET işbirliğiyle fırsatlara erişimi desteklemeye devam edeceğiz. İlgili kurumlarla kursiyerlerin işe yerleşme sürecini de destekleyeceğiz” şeklinde konuştu

NEET nedir?

“Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” ile 18-29 yaş arası kadınların yetkinliklerinin artırılması amaçlanıyor. Eğitimde ve istihdamda olmayan gençler için NEET (Not in Education, Employment or Training) kavramı kullanılıyor. NEET grubu içerisinde kadınların çarpıcı bir şekilde daha büyük bir paya sahip olduğu görülüyor. Sabancı Vakfı tarafından desteklenen “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” projesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülüyor.