Son dakika İzmir haberleri… İzmir Çiğli Tramvayı ne zaman açılacak sorusu yanıt buldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Tramvayı'nda sona yaklaştı. Artık son dokunuşların yapıldığı Çiğli Tramvayı 2024 yılının Şubat ayında açılıyor. 72 milyon 277 bin Euro’luk yatırımla tamamlanacak Çiğli Tramvayı’nda çevre düzenlemeleri ve sinyalizasyon çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor.

İzmir Çiğli Tramvayı ne zaman açılacak?

İzmir Çiğli Tramvayı 2024 yılının Şubat ayında açılacak. Çiğli Tramvayı’nın inşaatı kapsamında hattı Karşıyaka Tramvayı'na bağlayacak yaya ve bisiklet yolunu da içeren 750 metre uzunluğunda viyadük, 6 trafo binası, 14 adet durak ve 11 kilometrelik hat imalatını (22 bin 600 metre ray montajı) tamamlandı. Çiğli Tramvayı hattının temeli 2021 yılının Şubat ayında atıldı.

İzmir Çiğli Tramvayı durakları güzergahı

11 kilometre uzunluğunda ve 14 istasyondan oluşan İzmir Çiğli Tramvayı, Ata Sanayi Bölgesi, Çiğli Devlet Hastanesi, Katip Çelebi Üniversitesi, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne hizmet verecek. İZBAN ile yolcu entegrasyonunun yapılacağı Semra Aksu Caddesi yayalaştırıldı. Çiğli Tramvay Hattı’nın Karşıyaka hattı ile bağlantısı Karya Kavşağı'nda sağlandı. Hat, yapılan viyadük üzerinden Ekol Kavşağı’na, oradan da Atatürk Caddesi'ne doğru ilerleyecek. Atatürk Caddesi'nden Semra Aksu Caddesi'ne, oradan da Eski Havaalanı Caddesi ile Doğa Koleji kavşağına, devamında Çiğli Devlet Hastanesi ve Ata Sanayi Bölgesi’nden geçerek Evka-5 kavşağına gelecek. Oradan da Atatürk Organize Sanayi Bölgesine ulaşılacak. AOSB içerisinden Katip Çelebi Üniversitesi’ne ulaşan hat, AOSB içerisinde devam ederek Nazım Hikmet Ran Caddesi'ne ve yeniden Ekol Kavşağı'na gelerek ringini tamamlayacak.

Karşıyaka Bostanlı İskelesi yenilendi Karşıyaka Bostanlı İskelesi yenilendi