Son dakika İzmir haberleri… İzmir Çiğli Tramvayı ne zaman hizmete girecek, İzmir Çiğli Tramvayı ne zaman açılacak, Çiğli Tramvay son durum nedir? sorularının yanıtları ortaya çıktı. Raylı sistem yatırımlarını hız kesmeden sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Tramvayında sona yaklaştı. Yüzde 94’ü tamamlan Çiğli Tramvayında incelemelerde bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Mehmet Ergenekon eşlik etti.  Ergenekon, son aşamaya gelen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İzmir Çiğli Tramvayı ne zaman hizmete girecek?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in açıklamalarına göre İzmir Çiğli Tramvayı 3 Şubat’ta deneme seferleri yapacak ve 15 Şubat 2024 tarihinde hizmete girecek. 15 Şubat tarihinde yolculu seferlerin başlayacağı bildirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çevreci ekonomik ve konforlu kent ulaşımına yeni bir soluk kazandıracak önemli projelerinden Çiğli Tramvayı’nın inşaatı kapsamında hattı Karşıyaka Tramvayı'na bağlayacak yaya ve bisiklet yolunu da içeren 750 metre uzunluğunda viyadük, 6 trafo binası, 14 adet durak ve 11 kilometrelik hat imalatını (22 bin 600 metre ray montajı) tamamladı.

İzmir Çiğli Tramvayı ne zaman açılacak?

İzmir Çiğli Tramvayı 15 Şubat 2024 tarihinde açılacak. Çiğli Tramvayı hattının temeli 2021 yılının Şubat ayında atıldı. 11 kilometre uzunluğunda ve 14 istasyondan oluşan hat, Ata Sanayi Bölgesi, Çiğli Devlet Hastanesi, Katip Çelebi Üniversitesi, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne hizmet verecek. İZBAN ile yolcu entegrasyonunun yapılacağı Semra Aksu Caddesi yayalaştırıldı. Çiğli Tramvay Hattı’nın Karşıyaka hattı ile bağlantısı Karya Kavşağı'nda sağlandı.

İzmir Çiğli Tramvayı son durum nedir?

İzmir Çiğli Tramvayı hattı, yapılan viyadük üzerinden Ekol Kavşağı’na, oradan da Atatürk Caddesi'ne doğru ilerleyecek. Atatürk Caddesi'nden Semra Aksu Caddesi'ne, oradan da Eski Havaalanı Caddesi ile Doğa Koleji kavşağına, devamında Çiğli Devlet Hastanesi ve Ata Sanayi Bölgesi’nden geçerek Evka-5 kavşağına gelecek. Oradan da Atatürk Organize Sanayi Bölgesine ulaşılacak.

AOSB içerisinden Katip Çelebi Üniversitesi’ne ulaşan hat, AOSB içerisinde devam ederek Nazım Hikmet Ran Caddesi'ne ve yeniden Ekol Kavşağı'na gelerek ringini tamamlayacak. Çiğli Tramvayı bölgeye nefes aldıracak, trafiği rahatlatacak, bölgedeki hastane, üniversite ve sanayiye ulaşımı kolaylaştıracak.

İzmir Narlıdere Metrosu ne zaman açılıyor son durum durakları güzergahı ne zaman bitecek? İzmir Narlıdere Metrosu ne zaman açılıyor son durum durakları güzergahı ne zaman bitecek?