Son dakika İzmir haberleri… İzmir Ege Üniversitesinden uzman ekip deprem bölgesinde inceleme yapacak. Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen şiddetli depremlerin ardından tüm gücünü seferber eden İzmir Ege Üniversitesi; deprem konularında akademik çalışmalar yürüten bilim heyetini sahada incelemelerde ve tespitlerde bulunmak üzere deprem bölgesine gönderdi.

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde betonarme, çelik, yığma yapılar, geoteknik ve yapı malzemeleri konularında çalışmalar yürüten uzmanlardan oluşan ekip depremlerin bölgedeki mevcut yapılarda ve zeminlerde neden oldukları tesirler hakkında araştırmalar yapacaklar. Heyetteki uzman inşaat mühendisleri, 30 Ekim 2020 tarihinde Kuşadası açıklarında meydana gelen ve Bayraklı’da yıkıma neden olan İzmir Depreminde de çalışmalarda bulunmuşlardı.

İzmir Ege Üniversitesi bilim ekibi deprem bölgesinde

Asrın en büyük felaketleri arasında gösterilen iki depreme müteakiben ayni ve nakdi yardım kampanyası başlatarak sağlık ekibini hemen bölgeye gönderen Ege Üniversitesi, şimdi de deprem bölgesindeki yapılarda incelemelerde ve tespitlerde bulunmak üzere Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü öğretim elemanlarından oluşan bilim ekibini bölgeye yolcu etti.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bölgede hasar tespiti yapmak, incelemelerde bulunmak üzere betonarme yapılar, geoteknik, ulaştırma, yapı işletmesi ve malzemeleri ile zemin mekaniği konularında akademik çalışmalar yürüten bilim heyetini bölgeye uğurluyoruz.  Depremin ilk dakikasından itibaren insanüstü bir gayretle kesintisiz görev yapan kurtarma ekiplerine, sağlık personeline, yardım çağrılarına destek olan yüce gönüllü vatandaşlarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.