Son dakika İzmir haberleri… İzmir Karabağlar Gaziemir metrosu durakları belli oldu. İzmir Karabağlar Gaziemir metrosu güzergahı ortaya çıktı. İzmir Karabağlar Gaziemir metrosu ne zaman açılacak sorusu yanıt buldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Hafif Raylı Sistemi’nin 6’ncı aşaması olacak Karabağlar - Gaziemir Metro Hattı'nı tanıttı. Başkan Soyer, 32,6 kilometrelik hattın İzmir'in en büyük yatırımı olacağını söyledi.

Çiğli Tramvayı’nda sona gelen, Buca Metrosu’nun yapımına başlayan, Narlıdere Metrosu’nu ise bu yıl içinde açacak olan İzmir Büyükşehir Belediyesi kente yeni bir hat daha kazandırıyor. İzmir Hafif Raylı Sistemi’nin 6’ncı aşaması olacak Karabağlar - Gaziemir Metro Hattı için harekete geçildi.

İzmir Karabağlar Gaziemir metrosu ne zaman açılacak?

İzmir Karabağlar Gaziemir metrosu 2030 yılında açılacak. 2030 yılında günlük 340 bin yolcu taşınması hedefleniyor. Anketler yapılarak ve nüfus yoğunluğu fazla bölgeler belirlenerek çizilen hatla özellikle Karabağlar ilçesinin Eskiizmir, Bozyaka semtleri ile Gaziemir bölgesindeki ulaşıma ve trafiğe nefes aldırılması amaçlanıyor. İzmir Karabağlar'da uzun yıllar yaşayan Neşet Ertaş'ın adı bir durağa verilecek.

İzmir Karabağlar Gaziemir metrosu durakları güzergahı

24 istasyona sahip İzmir Karabağlar Gaziemir metrosu güzergahı mevcut metro hattının Stadyum İstasyonu'na entegre edilerek, bağımsız istasyonla başlayacak. Yeni metro hattı sırasıyla;

  • Konak, Halkapınar, Gıda Çarşısı,
  • Tepecik, İstikbal, Gürçeşme, Yeni Yol,
  • General Asım Gündüz, Çalıkuşu, Eski İzmir,
  • Seniha Mayda, Dostluk Bulvarı, Atatürk A.T.M.L.,
  • Altan Aydın, Fuar İzmir, ESBAŞ, Gaziemir Eski Kaymakamlık,
  • Abdullah Arda, Gaziemir Stadyum, Gaziemir Güvenpark,
  • Adnan Menderes Havaalanı, Sanayi, Görece ve Menderes olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Karabağlar-Gaziemir Metrosu için hazırladığı projeyi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Altyapı Genel Müdürlüğü’nün onayını sundu. Onayın ardından Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na yatırım programına girmesi için gönderilecek ve yapım ihalesi hazırlıkları başlayacak.