Son dakika İzmir haberleri… Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adıyaman’da incelemelerde bulunan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, bölgeden döner dönmez belediyenin teknik ekip ve bürokratlarıyla bir toplantı yaparak, depreme karşı alınması gerekli tedbirleri içeren bir önlem listesi hazırladı. Kentin yapı stokunu belirleyen Batur, mevcut binaların kontrolü için harekete geçerken, kentsel dönüşüme hız verilmesi için tüm odalara çağrı da yaptı.

Başkan Abdül Batur, deprem bölgesinde yürüttükleri çalışmalara devam edeceklerini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın organizasyonu kapsamında Kahramanmaraş’ta çadır kent kuracaklarını açıkladı.

Tedbirler ve önlemler listesi hazırlandı

Yaşanan bu büyük felaketten gereken dersin çıkarılması gerektiğini söyleyen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, depremin tehdit ettiği tüm kentlerde gereken önlemlerin alınması ve hazırlıkların vakit kaybedilmeden yapılması gerektiğini söyledi. “Yapılacakları iyi düşünmeliyiz” diyen Batur, Konak Belediyesi olarak durum tespiti yaparak, tedbirler ve önlemler listesi hazırladıklarını açıkladı.

Binaların sağlam hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Batur, toplam bina sayısı 67 bin olan Konak’ta 2000 yılı öncesi yapılan bina sayısının 19 bin olduğunu belirterek, “Bu binaların verilerinin elde edilmesi lazım. Binaları durumlarına göre A, B, C, D sınıfı olarak kategorilere ayırmalı ve vatandaşlara binalarının hangi kategoride olduğunu, depreme dayanıklı olup olmadığını bildirmemiz lazım. İnsanları yeni binalara taşımamız lazım. Biz Konak’ta insanları başka bir yere taşıyamayız, alan yok. 2000 yılından önce yapılan binaların mutlaka rehabilite edilmesi gerekir. Binaları sağlam binalara dönüştürmeliyiz” dedi.

Konak’ta yaklaşık iki buçuk yıl önce K bölgelerinin belirlendiğini hatırlatan Batur, aradan geçen sürede ilçede sadece üç tane inşaat ruhsatı verildiğine dikkat çekerek, “Demek ki, vatandaş ya da bu işi yapacaklar tarafından cazip görülmüyor. Yeniden planlama yapmalıyız. Başta Şehir Plancıları Odası olmak üzere odalarımıza da seslenmek istiyorum. Odalar, devletin kurumları, belediyeler, ilgili tüm kurumlar hep birlikte masaya oturalım, ortak noktalarda anlaşalım. Yıkılmaya yüz tutan binaları yenileyelim” diye konuştu.

Hazırladıkları deprem önlem listesinde maddelerin çok önemli olduğunu söyleyen Batur, şöyle devam etti: “Hatay bölgesinin revizyonunun yapılması gerekiyor. Binalar çok yaşlı. İzmir Büyükşehir Belediyemizle zaten çalışıyoruz, odalarımız da katkı sunsun. Ada bazında belirli bir emsal verelim insanlar anlaşsın, nefes alsın. Bunu Mustafa Kemal Sahil Bulvarı içinde Kordon içinde söylüyorum. Artık güvenli binalar yapmalıyız. Mahkemelerle uğraşacak zamanımız kalmadı. Gerçekten çok sıkıntımız var. Geceleri uyuyamıyoruz.”