Son dakika İzmir haberleri… İzmir Lavanta Hasatı Şenliği’nde İzmir lavanta işleme tesisi müjdesi verildi. 2015 yılında üreticilere katma değeri yüksek, alternatif bir ürün olarak sunulan lavanta çiçeği Seferihisar Turgut Köyü’nde sekizinci yılına girdi. Alternatif tıp ve kozmetik sektöründe yaygın kullanılan, nektarı ve kokulu çiçekleriyle arıcılığa da katkısı olan lavantanın Seferihisar’daki üretim merkezi konumunda bulunan Turgut Köyü’ndeki ilk lavanta hasatı yapıldı.

İzmir Lavanta Hasatı Şenliği

İzmir Lavanta Hasatı Şenliği, üretici pazarı ve stantların gezilmesiyle başladı. Başkan Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer'in ziyaretçilerle birlikte lavanta tarlasına yürüdü ve burada ilk hasadı gerçekleştirdi. “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla üreticiye destek vermeyi sürdüreceklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Senede iki hasat veren lavantayı Isparta'dan alıp Seferihisar topraklarıyla buluşturduk. Katma değeri büyüyen lavanta hem Seferihisarlının ekmeğini büyütüyor, hem marka değerini büyütüyor hem de yepyeni bir ürünle zeytin ve mandalina dışında da ekonomik kaynak yaratılmış oluyor” dedi.

İzmir lavanta işleme tesisi müjdesi

Lavanta üreticileri için tesis müjdesi veren Başkan Tunç Soyer, “Ulamış Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile kooperatifin üretim alanında bir tesis kurduk, bu ay içinde bitiriyoruz ve açıyoruz. Lavantayı esansıyla, kolonyasıyla, sabunuyla çok daha iyi değerlendireceğimiz, sadece lavanta değil tıbbi aromatik bitkilerin hepsinin çalışmasını yapacağımız, sizin kullanımınıza açacağımız bir tesis. Ulamış'ta bu ay içinde açacağız ve lavantanızı çok daha güzel değerlendireceksiniz. Eğitimlerin verildiği deneme bahçelerinde üretim yapılabileceği, gençlere de istihdam sağlayacağı bir alan oldu” dedi.

İzmir Urla Caz Festivali 2023 ne zaman nerede bilet fiyatları program katılacak sanatçılar İzmir Urla Caz Festivali 2023 ne zaman nerede bilet fiyatları program katılacak sanatçılar