Son dakika İzmir haberleri… İzmir Örnekköy kentsel dönüşüm projesi son durum detayları ortaya çıktı. İzmir Karşıyaka Örnekköy kentsel dönüşüm projesi 3. Etap tanıtımı yapıldı. Karşıyaka Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı’nda 584 konut ve 27 iş yerini kapsayan üçüncü etap projesinin ayrıntıları belli oldu. Proje tanıtım töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm vizyonuyla Türkiye’de şehircilik alanında çalışan tüm kamu kurumlarına alışılmışın dışında bir yöntem sunduğunu belirterek, bunun “yerinde dönüşüm” olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal gücü ve garantörlüğünde hak sahipleriyle uzlaşıyı esas alan ve İzmirlilerin kent hakkını koruyan bir anlayışla kentsel dönüşüm çalışmaları yürüttüklerini belirten Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hak sahiplerini kendi mahallelerinden ve sokaklarından koparmadığını kaydetti. İzmir’in geçmişten bugüne birikerek gelen kentsel dönüşüm sorununu çözmek için tam inisiyatif aldıklarını söyleyen Soyer, sadece Örnekköy’de değil, İzmir’in tamamında bu sorunların üstesinden geleceklerini dile getirdi.

Başkan Tunç Soyer, İzmir’de 6 farklı bölgede kentsel dönüşüm çalışmalarını hızla yürüttüklerini söyledi. Ege Mahallesi, Uzundere, Ballıkuyu, Çiğli Güzeltepe, Gaziemir ve Örnekköy’de yaşayan İzmirlilerin haklarını ranta kurban etmeden, yüzde 100 uzlaşı ilkesi ile dönüşümü gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

İzmir Örnekköy kentsel dönüşüm projesi son durum

Uzundere 1. ve 2. etap ve Örnekköy 1. etap kapsamında 960 bağımsız birimi hak sahiplerine teslim ettiklerini söyleyen Soyer, Örnekköy 2. Etap ve Ege Mahallesi 1. Etap kapsamında bin 218 bağımsız birimin inşaatına başladıklarını vurguladı. Örnekköy 3. ve 4. Etap, Aktepe-Emrez 1. Etap olmak üzere toplamda bin 300 bağımsız birimin inşaatının sürdüğünü vurgulayan Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uzundere 3. Etap’ta bin 422 konutun yapımında İZBETON ile protokol imzalanması için Büyükşehir Belediye Meclisimiz Aralık ayı toplantısında karar aldı. Ocak 2022’de burada da inşaat aşamasına geçiyoruz. Uzundere 4. Etap, Örnekköy 5. Etap, Aktepe-Emrez 2. Etap olmak üzere 2 bin 500 bağımsız birimin daha yapımını ihale aşamasına getirdik.”

İzmir Karşıyaka Örnekköy kentsel dönüşüm projesi 3. Etap tanıtımı

Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı’nda yaklaşık altı bin vatandaşın yaşadığını söyleyen Soyer, “18 hektarlık bu alanda, etaplar halinde devam eden projemiz tamamlandığında toplamda 3 bin 520 adet konut ve 338 adet iş yerini inşa etmiş ve bölgeyi yepyeni bir çehreye kavuşturmuş olacağız. Bu kapsamda birinci etap çalışmalarımızı tamamladık, 130 konut ve 13 işyerinin anahtar teslimini gerçekleştirdik. Temmuz 2020’de yer teslimini yaptığımız, 170 konut ve 20 işyerini kapsayan ikinci etap yapım çalışmaları ise sürüyor. Şu anda tanıtımını gerçekleştirdiğimiz üçüncü etap, 76 bin 741 metrekarelik inşaat alanını kapsıyor. Bu etabın tahmin edilen yapım bedeli 251 milyon 821 bin lira. Projemizde alt yüklenici olarak İş Dünyası Yapı Kooperatifi ile protokol imzaladık. Üçüncü etap çalışmalarının tamamlanmasıyla 584 konut ve 27 işyerini daha hak sahiplerine anahtarlarını teslim edeceğiz. Dördüncü etapta ise toplam 380 konut ve 27 iş yerini daha tamamlamış olacağız.” dedi.

son dakika izmir haberleri