Son dakika İzmir haberleri… İzmir Torbalı ihracatta 65 ili geride bıraktı. Ege İhracatçı Birlikleri’nin Ekonomi Gazetesi iş birliğinde düzenlediği “Ege İhracat Buluşmaları”nın bu seferki durağı İzmir’in en yoğun sanayi bölgelerinden ve tarımsal üretimde de büyük gelişme gösteren Torbalı ilçesiydi. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Torbalı; Eskişehir, Trabzon, Samsun, Kahramanmaraş ve Aydın gibi 65 ili geride bırakarak 1 milyar 764 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini görüyoruz. 2022 yılında ihracatını yüzde 30’a yakın artıran ihracatçılarımızın başarısını gönülden tebrik ediyorum. Sektörel çeşitliliğin yoğun olduğu Torbalı’da tütün, mobilya, hazırgiyim, tekstil, zeytin zeytinyağı, su ürünleri hayvancılık mamulleri sektörlerimiz başı çekiyor. Torbalı üretim ve ihracatta son 25 yılda büyük gelişim gösteren, başarı hikayeleri yazan bir bölge. Özellikle bu başarı Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmasıyla büyük bir gelişim gösterdi.” dedi.

İzmir Torbalı ihracatta 65 ili geride bıraktı

Başkan Eskinazi, “Hepinizin bildiği gibi Torbalı’da iki adet Organize Sanayi Bölgesi var. Kuruluş fikri Birliklerimizden çıkan Karma ve Mobilya OSB de faaliyete geçtiğinde bu dinamizme yeni bir ivme katacak. Türkiye’nin en modern mobilya sektör kümelenmesi sanayi alanında 64 firmamız yer alacak. Ve mobilya sektörümüzün ithalatçılarını gönül rahatlığıyla ağırlayacağı, showroomların olacağı, eğitim merkezi, sosyal tesisleri bulunan sektörümüzün katma değerli ihracatının önünü açacak. Mobilya OSB’nin sektörümüze yıllık katkısının 250 milyon dolar civarında olacağını öngörüyoruz. Torbalı aralarında, farklı sektörlerden 70’e yakın uluslararası şirkete ev sahipliği yapıyor. Katma değerli tarımsal üretimin artması için de özellikle tarım OSB’nin kurulmasının doğru bir adım olacağı kanaatindeyiz.” diye konuştu.

Torbalı Türkiye'nin en hızlı büyüyen ilçeleri arasında

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, “Bölgemizde; tütün, orman ürünleri, kimya sanayi, makine, mobilya ve hayvansal gıda ürünlerinin ihracatı ön plana çıkmaktadır. 60 farklı sektörün faaliyet gösterdiği Torbalı; 1150 sanayi kuruluşuna, 2950 ticarethaneye ve 65 binden fazla çalışana istihdam sunmaktadır. 210 bine dayanan nüfusu ile işverenlerin cazibe merkezi olan Torbalı’nın nüfus artış hızı, Türkiye nüfus artış ortalamasının üzerindedir. Böylece ilçemiz Türkiye'nin en hızlı büyüyen ilçeleri arasına her yıl adını yazdırmaktadır.” dedi.

Olgun, “İlçemizin cazibe merkezi olmasındaki diğer bir etken ise 5000 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olmasıdır. Metropolis Antik Kenti’nde yapılan kazılarda ortaya çıkan “Bol Kazançlar!" yazılı metinleri, bölgemizdeki ticaretin ne kadar eski olduğunu kanıtıdır. Torbalı Ovası, yakın geçmişte tarımsal SİT alanı ilan edilmiştir. 313 bin dönüm ekilebilir alana sahip topraklarımızda, 3 mevsim ürün yetiştirilebilmektedir. Bu durum Coğrafi İşaret çalışmalarımıza da katkı sağlamıştır. Torbalı Kuru Domatesi ve Arslanlar Biberi’ni Coğrafi işaretle taçlandırıp Çapak Bardacık İncirimiz için ise çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.” diye konuştu.

Torbalı Türkiye’de “mobilya şehri” olarak anılmaya başlayacak

Torbalı’nın Türkiye'de kurutulmuş domates ihracatının 3'te 2'sini tek başına karşıladığını anlatan Abdulvahap Olgun sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle pizza, hamburger ve makarnalarda kullanımı dolayısıyla gıda endüstrisinin talep ettiği bu üründe 2022 yılında 106 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Tarıma dayalı sanayi modeli olarak uyguladığımız kuru domates üretimi, Türkiye'nin birçok yerinde Torbalı örnek alınarak uygulanmaya başlamıştır. İlçemizde; Pancar OSB ve Torbalı Karma Mobilya OSB olmak üzere 2 adet organize sanayi bölgesi bulunmaktadır. Pancar OSB’de; 1200 bin dönümlük alanda 90 fabrikamız üretime başlamıştır. 22 adet fabrikanın faaliyet gösterdiği 600 dönümlük Torbalı Karma ve Mobilya OSB'de, genişleme sahası ile ilgili çalışmalar tamamlandığında 700 dönümlük ek alanda toplamda 105 fabrika faaliyete geçecektir. Böylelikle Torbalı; Karabağlar’da kümeleşen mobilya firmalarının ana merkezi olacak ve tüm Türkiye’de “mobilya şehri” olarak anılmaya başlanacaktır.”