Son dakika İzmir haberleri… İzmir Urla Enginar Festivali 2024 başladı. Uluslararası Urla Enginar Festivali, “Enginar tüm kalbiyle sizi çağırıyor” davetiyle başladı. 10’uncu kez dünyaya kapılarını açtı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Urla Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Urla Ziraat Odası ve Urla Kent Konseyi paydaşlığında hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğü uluslararası festival, cuma günü kortej yürüyüşü ile başladı.

Birbirinden güzel enginar lezzetlerine yöresel yemeklerin eşlik ettiği, atölyeler, söyleşiler, müzik dinletileri ve özel etkinliklerle zenginleşen festivalin ikinci gününde sevilen grup Yeni Türkü sahne alıyor.

Urla’nın kadim mutfak kültürüne hakim kadınların Doğal Sofra Urla Derneği çatısı altında günler öncesinden hazırlıklarına başladığı sağlıklı ve doğal yiyeceklerin yanı sıra, festival alanında takıdan giysiye dekoratif ürünlerden hediyelik eşyaya el emeği, göz nuru ürünler de stantlarda ziyaretçilerle buluştu.

İzmir Urla Enginar Festivali 2024

Urla Yarımadası, üretim alanı ve miktarı ile en çok İzmir’de yetiştirilen sakız enginarının merkezi konumunda. Aslında henüz açmamış bir çiçek tomurcuğu olan enginar, taze olduğu dönemde çiçek sapının öz kısmının çiçek tablası ile birlikte tüketildiği potasyumca zengin bir sebze. Yerel coğrafi işaret ile koruma altında olan sakız enginarı, aynı zamanda mor çiçekleriyle de güzellik saçan çok yıllık bir bitki. Bu yıl don yemediği için daha da lezzetli olması beklenen sakız enginarını tarladan tezgaha taşıyan Urlalı üreticiler ise İzmirlileri tüm kalbiyle festivale çağırıyor.

İzmir Midilli feribot seferleri kaç saat İzmir Midilli feribot turu bilet kaç tl 2024 İzmir Midilli feribot seferleri kaç saat İzmir Midilli feribot turu bilet kaç tl 2024