İhracatta Ocak ayı verileri açıklandı. Türkiye, taze meyve-sebze sektöründe geçtiğimiz Ocak ayına göre yüzde 29'luk artış gerçekleştirerek ihracat rakamlarını 199 milyon dolardan 256 milyon dolara yükseltti. İzmir ve Ege Bölgesi'nden yapılan ihracat yüzde 68'lik artışla 24 milyon dolara çıkarken en çok ihraç edilen ürün ise domates oldu. Listenin ilk sırasına yerleşen domates, 40 milyon dolardan fazla kazandırdı.

DOMATESTE EN ÇOK İHRAÇ RUSYA'YA YAPILDI

Domates ihracatçıları, yaptığı açıklamada en büyük ihracatın Rusya'ya yapıldığına dikkat çekerek 150 bin tonluk kotanın kaldırılmasını istedi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, açıklamasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın bu kotanın kaldırılması için çalıştıklarını ifade etti. Rusya'nın koronavirüs nedeniyle Çin'den domates ithalatı yapamadığına dikkat çeken Uçak, Rusya'nın kendi üretiminin de yeterli olmadığını ve kotanın kaldırılması için haber beklediklerini dile getirdi.

Kasko sigortası yüzde 60 büyüdü Kasko sigortası yüzde 60 büyüdü

EN ÇOK GELİR DOMATESTEN ELDE EDİLDİ

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinin açıklamasına göre, ticaret yapılan ülke sayısı 52 olurken bu ülkelere onlarca ürün ihraç edildi. En çok gelir elde edilen ürünler şu şekilde oldu:

1- Domates 11 milyon dolarlık gelir

2- Satsuma mandalina 2,8 milyon dolarlık gelir

3- Nar 1,4 milyon dolarlık gelir

4- Limon 1,3 milyon dolarlık gelir