Son dakika İzmir haberleri… İzmir’de devremülk dolandırıcılarına operasyon düzenlendi. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, termal devre mülk alan vatandaşları aradıkları ve vatandaşlara aldıkları devre mülklerin sorunlu olduğunu ve elden çıkarmak istemeleri halinde kendilerine yardımcı olacaklarını, yüklü miktarda para kazanabileceğini söyleyen şüphelilerin, vatandaşları İzmir Bayraklı'da bulunan bir ofise çağırdıklarını tespit ederek konu hakkında çalışma başlattı.

Yapılan çalışmalarda, daha önce devre mülk alan ve hiç faydalanamayan ya da kısmi faydalanan vatandaşların da devre mülkleri elden çıkarmak için ofise gittikleri belirlendi. Ekipler, ofiste birden fazla çalışanın vatandaşların kafalarını karıştırarak, telefonlarından internet bankacılığı aracılığı ile de kredi çektirerek şirket hesaplarına havale işlemleri yaptıkları belirlendi.

İzmir’de devremülk dolandırıcılarına operasyon

İzmir’de devremülk dolandırıcılarına yönelik operasyonun detayları belli oldu. Yapılan çalışmalar kapsamında, şüphelilerin bu yöntemle mağdurlara sözde satış sözleşmesi imzalattıkları, devre mülkünü satacağı ve çekilen krediden fazla para alacağı ümidi ile mağdurların evrakları okumadan imzaladığı ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında 20 vatandaşın yaklaşık 1 milyon 500 bin lira dolandırıldığı belirlenirken, şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışma başlatıldı.

Olayla ilgili çalışmalarını derinleştiren Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri tarafından kamu kurumları ve özel şirketlerle yazışmalar yapılıp, bilgi ve belgeler toplanarak şüphelilerin hesap hareketleri incelendi. Şüphelilerin yakalanmasına yönelik 22 Mart tarihinde İzmir ve İstanbul'da eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler, İzmir'de 31, İstanbul'da 105 kişi olmak üzere toplam 136 şüpheliyi gözaltına aldı.

İzmir'de gözaltına alınan 31 şüpheliden 17'si ve İstanbul'da gözaltına alınan 105 kişiden 76'sı emniyetteki ifadelerinin ardından savcılık talimatı ile serbest bırakıldı. İstanbul'dan İzmir'e getirilen 29 şüpheli ile birlikte toplam43 şüphelinin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

son dakika izmir haberleri