Son dakika İzmir haberleri… İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, konut ve iş yerlerine hasar derecesine göre 15, 20 ve 25 bin liralık destek verileceğine ilişkin açıklamasının ardından çalışmalara başlandı. 502 hane ve iş yerinde yapılan incelemeler sonucunda, ilk etapta 79'u iş yeri, 26'sı hane olmak üzere toplam 105 selzede vatandaşa 2 milyon 385 bin liralık ödeme yapıldı.

İzmir’de selzedelere destek ödemesi yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer mağduriyet yaşayan Alsancak esnafını ziyaret etti. Zarardan ötürü mağduriyet yaşayan İzmirlileri dükkan dükkan gezen Başkan Soyer, yaşanan felaketi “İzmir tarihinde yaşanmamış bir şey” sözleriyle özetledi. Başkan Soyer ayrıca, “Sizin için elimizden gelen ne varsa yapacağız. İnşallah böyle bir olayı bir daha yaşamayacağız. Çalışma yapıyoruz. Deniz yükselmesine karşı duvar yükselteceğiz. Suyun tahliyesini sağlayacağız” dedi.

Selzedelere destek ödemesi detayları

İzmirliler ödemelerini Vakıfbank'ta adlarına açılan hesaplar üzerinden tahsil edebilecek. Başvuru yapan ancak evrak eksiği nedeniyle durumu henüz neticelenmeyen yurttaşların ödemeleri, evraklarını tamamladıktan sonra yapılacak. Afet nedeniyle eşyalarını kaybeden ve evleri oturulacak durumda olmayan İzmirlilerin de yanında olan Büyükşehir Belediyesi, 9 yurttaşa 40 farklı ev eşyası desteği sağlarken, 20 aileye de otelde konaklama desteği verdi.