İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in artan trafiğine çözüm üretebilmek, vatandaşların şehir içinde ulaşım imkânlarından kolayca yararlanması amacıyla projelerine ağırlık vermişti. Bu projeler kapsamında devreye giren toplu taşıma alternatifleri İzmirliler için büyük kolaylıklar sağlıyor.

RAYLI SİSTEMLERLE 205 MİLYON, TOPLAMDA 520 MİLYON YOLCU TAŞINDI

Vatandaşa ulaşımda rahatlık sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi verdiği hizmetlerle ulaşım rekoru kırdı. Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl içinde toplu taşıma araçlarıyla 520 milyon yolcu taşıdı. Raylı sistemlerde metro ve banliyöden sonra tramvayın da hizmet vermeye başlamasıyla geçen yıl içerisinde yeni bir rekor kırılarak, taşınan yolcu sayısı 205 milyon oldu. Raylı sistem bu rekorla taşımadaki payını %40’a çıkardı.

İZMİR METRO 120 MİLYON, KONAK-KARŞIYAKA TRAMVAYLARI 24 MİLYON, İZBAN 85 MİLYON YOLCU TAŞIDI

Konak ve Karşıyaka tramvaylarının hizmet vermeye başlaması, İZBAN'ın mevcut hattının uzamasıyla Selçuk ilçesine gitmesi, toplam hat uzunluğunu 180 km’ye çıkardı. Bu sayede şehirdeki tüm raylı ulaşım sistemleri geçtiğimiz yıl içerisinde 205 milyon yolcuya hizmet verdi. İzmir Metro geçtiğimiz yıl içinde 120 milyon yolcu taşıdı. Konak ve Karşıyaka tramvayları 2018’de 24 milyon yolcuya hizmet verdi. Güzergâhı uzayan ve yeni duraklar eklenen, mevcut durumda Selçuk ve Aliağa arasında hizmet veren İZBAN, geçtiğimiz yıl 85 milyon yolcu taşıdı. Raylı sistemlerin toplu taşımadaki payı 200 milyondan 205 milyona çıktı ve bir önceki yıla göre 5 milyon artarak rekor kırdı.

REKOR YİNE OTOBÜSLERDE: ESHOT VE İZULAŞ 300 MİLYON YOLCU TAŞIDI

Toplu taşıma payının en büyüğünü ise 2018 yılında 243 milyon yolcu taşıyarak ESHOT aldı. Otobüsle ulaşım hizmetini yürüten ESHOT ve İZULAŞ 520 milyon yolcunun 300 milyonunu taşıdı.

İZDENİZ’İN GENÇ FİLOSU 16 MİLYON YOLCU TAŞIDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi, denizden yolcu taşımasında da rekor kırdı. İZDENİZ, geçtiğimiz yıl içinde 16 milyondan fazla yolcu taşıdı. Arabalı yolcu gemisi ise 1 milyonu geçen sayıda araç taşıdı.