Son dakika İzmir Torbalı haberleri… Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, geçtiğimiz günlerde tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Hastanesinde solunum rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti. Torbalı, yeni başkanını seçmek üzere Torbalı Kültür Merkezinde olağanüstü toplandı. Toplantı salonunda Uygur için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulurken, merkezin çeşitli noktalarına “Büyük Başkanım, kalbimizdesin” yazılı afişler asıldı.

Torbalı Belediyesi meclis toplantısında, CHP'nin adayı Mithat Tekin olurken, Cumhur İttifakı'nın adayı ise Özgür Erman Çağlar oldu. Mecliste bir üyesi bulunan DEVA Partisi'nin oyunun da CHP'den yana olacağı öğrenildi. Torbalı Belediye Meclisinde CHP'nin 18, AK Parti'nin 10, MHP'nin 2, DEVA Partisi'nin bir meclis üyesi bulunurken, gizli yapılan oylamada üçüncü turda CHP’nin adayı Mithat Tekin başkan oldu. Toplantı sonunda belediye binasına gelen partililer tezahüratta bulundu. Başkan seçilen Mithat Tekin, “Torbalı’ya layık olmaya çalışacağız. Torbalı’yı, merhum başkanımızın bıraktığı yerden onun projelerini aynen devam ettireceğiz. Allah utandırmasın, herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Torbalı Belediye Başkanı seçiminde gerginlik

Seçimin ilk turunda Mithat Tekin 16, Özgür Erman Çağlar 15 oy aldı. ikinci turda Mithat Tekin 17, Özgür Erman Çağlar 14 oy aldı. Üçüncü turda ise Mithat Tekin 17, Özgür Erman Çağlar 13 oy aldı. Oylama sırasında AK Partili ve Cumhur İttifakı adayı Özgür Erman Çağlar, mecliste kabinlere telefonla girildiğini iddia ederek duruma tepki gösterdi. Çağlar, ikinci tur oy verim işlemi devam ederken CHP’lilerin kabine telefonla girdiği ve verilen oyların fotoğrafının çekildiğini öne sürdü.

Çağlar, “İnsanların özgürce verdiği oyların telefonla gösterilmesinin talep edildiğine dair ciddi duyumlar var. Meclis üyelerimiz bundan rahatsız. Bu konuda bir karar alın lütfen. Herkes oyunu yanındakine gösterecekse bu demokratik seçimi engeller” dedi. Şerh düştüğünü ifade eden Çağlar, telefonla kabine girilmemesi noktasında tutanağa işlem yapılmasını önerdi. CHP’li Baytekin ise “Bizim böyle bir grup kararımız yok” diye konuştu.

son dakika izmir haberleri