İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültür-Sanat etkinlikleri kapsamında Ocak ayında sinemalarla dolu bir takvim hazırladı. “Almanya Sıfır Yılı”, “Bir, İki, Üç” ve “Berlin Üzerindeki Gökyüzü” filmlerinin gösterileceği İzmir Büyükşehir sahneleri İzmirlileri bekliyor.

İşte İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğiyle ocak ayında gösterimde olacak filmlerin ayrıntıları;

“ALMANYA SIFIR YILI” FİLMİ SEYİRCİYLE BULUŞACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi “Yeniden Sinematek” adıyla sinema gösterimlerine ev sahipliği yapıyor. Önümüzdeki günlerde “Almanya Sıfır Yılı” adlı film “Yeniden Sinematek” gösterimi ile 11 Ocak 2019 Cuma günü İzmir Sanat’ın Büyük Salonunda, 22 Ocak Cuma günü Aliağa Kültür Merkezi’nde, 23 Ocak Cuma Günü Seferihisar Kültür Merkezi Çağan Irmak Salonunda ve 31 Ocak Cuma Günü Selçuk Kültür Merkezi’nde, akşam saat 20.00’de sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Orijinal adı “Germania Anno Zero” olan Almanya Sıfır Yılı adlı filmin yönetmen ve senaristi Roberto Rossellini, önemli oyuncuları Ingetraud Hinze, Edmund Moeschke ve Ernst Pittschau. Müziğine Renzo Rossellini’nin imza attığı Almanya Sıfır Yılı filmi, 1948 yılında İtalya, Almanya ve Fransa’da çekilmiş. Savaş ve Dram türünde çekilen filmin süresi 78 dakika. İzmirli sinemaseverlere Türkçe Altyazılı olarak gösterilecek filmde Fransızca, Almanca ve İngilizce dilleri konuşuluyor.

“BİR, İKİ ÜÇ” FİLMİ SİNEMASEVERLERİ BEKLİYOR

“Yeniden Sinematek” gösterimleri kapsamında seyirciyle buluşacak bir diğer film “Bir, İki Üç,” filmi. Orijinal adı “One, Two, Three” olan “Bir, İki, Üç” filmi 18 Ocak Cuma günü saat 20.00’de İzmir Sanat’ın Büyük Salonunda ücretsiz olarak sinemaseverleri ağırlayacak. Senarist ve Yönetmen koltuğunda Billy Wilder’ın adı olan filmin önemli oyuncuları Pamela Tiffin, James Cagney ve Horst Buchholz. 1961’de Amerika’da çekilen filmin türü ise komedi. 104 dakika sürecek film İzmirli sinemaseverlere Türkçe Altyazılı olarak gösterilecek.

BİR SİNEMA BAŞYAPITI “BERLİN ÜZERİNDEKİ GÖKYÜZÜ”

“Yeniden Sinematek” film gösterimindeki son filmimiz ise bir başyapıt olan “Berlin Üzerindeki Gökyüzü” filmi. “Der Himmel Über Berlin” orijinal adıyla ünlenen film 25 Ocak Cuma günü saat 20.00’de İzmir Sanat’ın Büyük Salonunda seyirciyle buluşacak. Ünlü yönetmen Wim Wenders’in yönettiği ve senaryosunu yazdığı filmin diğer senaristi ise Peter Handke. Bruno Ganz, Otto Sander ve Solveig Dommartin’in başrollerde olduğu “Berlin Üzerindeki Gökyüzü” filminin müziklerini Jürgen Knieper yapmış. Romantik, Dram, Fantastik türlerini taşıyan ve 1987 Fransa, Batı Almanya yapımı filmin süresi 128 dakika ve İzmirli sinemaseverlere Türkçe Altyazılı olarak ücretsiz gösterilecek.