Zorunlu kış lastiği uygulaması kapsamında kış lastiği kullanmadığı için ceza ödemek istemeyen vatandaşlar, konuyla ilgili araştırma yapmaya başladı. Bu kapsamda sürücüler, kış lastiğinin zorunlu olup olmadığını ve kış lastiği kullanmamanın cezalarını araştırıyor. Bunun yanı sıra kış lastiğini kullanmanın zorunlu olduğu ille de merak ediliyor. Peki kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? İşte detaylar...

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLU MU 2019

Kış lastiğinin kullanımı, 1 Aralık'ta başlayacak ve 4 ay boyunca devam edecek. Sürücüler, 1 Nisan'dan sonra yeniden yaz lastiklerini kullanabilecek. Kış lastiğiyle ilgili en çok merak edilen konulardan biri de, lastiğin takılmasının zorunlu olup olmadığı. Kış lastiği kullanmak, yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüler için zorunlu ancak hususi araçlar için zorunlu değil. Bununla birlikte vatandaşların can ve mal güvenliği için, kış lastiklerinin kullanılması önem arz ediyor.

KIŞ LASTİĞİ CEZASI

Kış lastiği kullanmayacak olan vatandaşlar ise bir taraftan cezaları araştırıyor. Peki kış lastiği kullanmamanın cezası ne kadar? Kış lastiği kullanmanın cezası, 625 TL olarak belirlendi. Bu cezanın 15 gün içinde ödenmesi takdirde yüzde 25 indirim yapılıyor. (468 TL ödeniyor) Bununla birlikte sürücü 10 ceza puanı alıyor.

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLU İLLER

Yaklaşık 6 yıl önce, kış şartlarının zorlu olması nedeniyle 54 ilde otomobillere de kış lastiğinin kullanılması zorunlu hale getirilmişti. Bu yıl, böyle bir durum şimdilik söz konusu değil. Bu nedenle hususi araçlar dışında tüm araçların kış lastiği kullanması gerekiyor.