Sigarayı bırakmak için taktikler çok sayıda kişi tarafından aratılan bir konudur. İnsan davranışını tetikleyen şey uyaranlardır. Gözünüzün önünde sigara paketleri ve çakmaklar varken sigarayı bırakamazsınız. Çakmak, kül tablası, sigara paketleri, kibrit gibi uyaranları hayatınızdan bir süreliğine çıkartmalısınız. Hayatınızın bir döneminde romantik ilişki yaşadığınız ancak size zarar veren bir partnerden kurtulmaya çalıştığınızı varsayın ve tüm fotoğrafları yakın. Böylece zamanla onu unutacaksınız ve artık bir süre sonra onu hiç tanımamış gibi hissedeceksiniz. İşte, sigaraya olan bağımlılığınızda tıpkı bu şekilde zamanla ortadan kalkacaktır.

Sigarayı Bırakmak İçin Taktikler

Öncelikle unutmayın ki ne kullanırsanız kullanın, beyninizde bitirmeye çalışmadıkça sigarayı bırakmanız mümkün olmayacaktır. Sigarayı bırakmak için aniden bırakma taktiğini ve aklınıza sigara geldikçe abur cubur yeme taktiğini uygulayın. Bazı kişiler SMOK, elektronik nargile gibi ürünler de kullanabiliyor.

NOT: Sigara bağımlılığına teşvik eden film ve dizilerden de bir süre uzak durmak gerekebilir. Bu materyaller insanların sigarayı daha çekici, havalı ve işe yarar bulmasına yol açıyor.

Ağzınızı Başka Şeylerle Meşgul Edin

Psikoloji biliminin önemli yapıları arasında yer alan Psikodinamik yaklaşımın kurucusu kabul edilen Sigmund Freud; sigara ve alkol tüketimi, gevezelik, küfürbazlık gibi yaşantıların temel nedeninin 1.5 – 3 yaş aralığındaki oral dönemde gereğinden çok fazla ya da çok daha az emzirilmek olduğunu ifade ediyor. Yani bu döneme saplantılı olan insanlar ağızlarını sürekli olarak meşgul etmek istiyorlar. Öyleyse bunu bir avantaja çevirin ve sizler de sigara içmek istediğinizde alternatif yollara başvurun. Arkadaşlarınızla sohbet edin, kendi kendinize şarkılar mırıldanın, sakız çiğneyin ya da yemek yiyin. Böylece isteğinizden kurtulabilirsiniz.