Son dakika İzmir haberleri… Tunç Soyer’den İzmir Çeşme Turizm Projesi’ne itiraz geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çeşme Turizm Alanı Genişletme ve doğal sit kararının iptali davalarındaki gelişmeler hakkında düzenlenen basın toplantısına katıldı. Toplantıda yaşanan son hukuki gelişmeler üzerine konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Olayın iki hukuki gerekçesi var. Bir tanesi Çeşme Turizm Bölgesi ile ilgili projenin devamıyla alakalı alınmış bir karar. Bir de SİT bölgeleriyle ilgili alınmış olan karar. Birbiriyle çelişen iki karar var. Bundan sonrası için hukuk gereğini yapacaktır mutlaka diye düşünüyoruz. Baromuza, avukatlarımıza güveniyoruz. İzmir'in, İzmirlinin haklarını koruyacaklarına, İzmir'in geleceğini koruyacaklarına bütün kalbimizle inanıyoruz” dedi.

İzmir Çeşme Turizm Projesi’ne itiraz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a çağrıda bulunan Başkan Tunç Soyer, “Diyalog çağrısı, bir işbirliği çağrısı yapmak istiyorum. Bu proje birçok çevreler tarafından farklı isimlerle anlatıldı ama sözün sonunda bu projeyi İzmirli istemiyor, İzmir'in kurulları istemiyor. İzmirli meslek odaları istemiyor, İzmir'de kimse istemiyor. Birçok gerekçesi var. Bir tanesini de ben söylemek istiyorum. Çeşme’de 11 turizm bölgesi var. Bunların kapasitesi yüzde 15'ler civarında değil. Büyük ihtiyaç var da onun gereğini yerine getirecek tablodan dolayı bu projeyi yapıyoruz denecek bir durum yok. 16 bin hektarlık dev bir alanın turizm bölgesi ilan edilmesinin yaratacağı tahribatın ne olacağını hepimiz çok iyi biliyoruz. Buradan diyalog çağrısı yapmış oluyorum. Çeşme Projesi gibi, adına biz aslında İstanbul Kanal projesinin İzmir versiyonu diyoruz. Bundan vazgeçiniz Sayın Bakan ve bakanlığımızın çok değerli bürokratları” dedi.

İzmir Çeşme Turizm Projesi

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İzmir Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırlarının yeniden belirlenmesine yönelik yürütmeyi durdurma için açılan dava Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edilmişti. SİT değişikliğinin iptali için açılan davada da İzmir 2. İdare Mahkemesi bilirkişi kararları doğrultusunda bölgenin bir bölümünde SİT derecesinin düşürülmesi için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Diğer kısmı ile ilgili de yürütmeyi durdurma kararını reddetti.

Çeşme gezilecek yerler ve koylar Çeşme seyahat gezi rehberi tarihi yerler Çeşme gezilecek yerler ve koylar Çeşme seyahat gezi rehberi tarihi yerler