SON DAKİKA

Ekonomi

Türkiye'de yumurta üretimi azaldı, süt üretimi arttı

TÜİK verilerine göre Haziran ayında Türkiye'de yumurta ve tavuk sayısı azalırken toplanan süt miktarı artış gösterdi.

13 Ağustos 2019 13:47
Türkiye'de yumurta üretimi azaldı, süt üretimi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, kümes hayvancılığı ve süt üreticiliğiyle ilgili Haziran ayı verilerini açıkladı. Verilere göre tavuk yumurtası, kesilen tavuk sayısı ve tavuk üretimi, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre azalış gösterdi. Süt ürünleri ise geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 arttı, inek peyniri üretimi ise yüzde 13,8'lik düşüş gösterdi.

YUMURTA SAYISI AZALDI

Yapılan açıklamada tavuk yumurtası, geçtiğimiz aya göre yüzde 8 azaldı. Bu rakam, geçtiğimiz yıla göre yumurta üretiminin yüzde 1 düştüğünü gösteriyor. Kesilen tavuk sayısında ise geçtiğimiz aya göre yüzde 11, geçtiğimiz yılın Haziran ayına göre ise yüzde 6'lık düşüş oldu.

KESİLEN HİNDİ SAYISI YÜZDE 30 DÜŞTÜ

Öte yandan kesilen hindi sayısındaki düşüş dikkat çekti. TÜİK verilerine göre kesilen hindi sayısındaki düşüş, geçtiğimiz yılın Haziran ayına göre yüzde 30'u gördü. Tavuk eti üretimi ise Mayıs ayına göre yüzde 13, 2018'in Haziran ayına göre ise yüzde 6 azaldı.

TOPLANAN SÜT MİKTARI, GEÇTİĞİMİZ AYA GÖRE ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu, süt ürünleriyle ilgili de açıklamalarda bulundu. Verilere göre süt üretimi, 2018 yılının Haziran ayına göre yüzde 2'ye yakın düşüş gösterdi. Süt üretimi, Mayıs ayına göre ise yüzde 3 arttı. İnek peyniri üretimi yüzde 14 düşerken diğer hayvanların sütleriyle yapılan peynirlerin üretimi yüzde 4 azaldı. Yoğurt üretimi ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 2 düşüş gösterdi.

  • YAZAR: KAAN YILMAZ

    1993 İzmir doğumlu Kaan Yılmaz İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Bölümü’nden mezun oldu. İngiltere’de London School of Economics’de Medya ve İletişim kurslarına katılan Kaan Yılmaz, ‘Avrupa Birliği Ülkelerinde Medya Okur Yazarlığı’ sunumuyla panellere katıldı. Kaan Yılmaz Sondakikaizmir.com’da editör olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım