İzmir Gediz Deltası’nda Kuş Gözlem Yürüyüşü yapılacak

18 Aralık saat 13.00’te Gediz Deltası’nda Kuş Gözlem Yürüyüşü düzenleniyor. UNESCO adayı Gediz Deltası’ndaki yürüyüş için Kaklıç Kavşağı Otobüs Durağı karşısında buluşulacak.

Güncel 14.12.2021, 14:34
İzmir Gediz Deltası’nda Kuş Gözlem Yürüyüşü yapılacak

Son dakika İzmir haberleri… İzmir Gediz Deltası’nda Kuş Gözlem Yürüyüşü yapılacak. Kentleşme baskısı ve yapılaşma tehdidiyle risk altında olan Gediz Deltası’nda Doğa Derneği işbirliğiyle 18 Aralık saat 13.00’te yapılacak yürüyüş için Kaklıç Kavşağı Otobüs Durağı karşısında buluşulacak. Türkiye’nin en önemli doğal alanları arasında yer alan deltadaki etkinlikle İzmirlilerin bölgedeki yaşama tanıklık etmeleri, flamingoları, pelikanları ve pek çok farklı canlı türünü gözlemlemeleri hedefleniyor.

Kuş Gözlem Yürüyüşü etkinliğinde Doğa Derneği ekibi Gediz Deltası hakkında bilgilendirme yapacak. Ardından kuşlar ve Gediz Deltası’ndaki yaşam teleskop ve dürbünler yardımıyla yakından izlenecek. İletişim ve bilgi için kurs@dogadernegi.org ziyaret edilebilir.

İzmir Gediz Deltası’nda Kuş Gözlem Yürüyüşü

İzmirlilerin Gediz’le ilişkilerinin güçlenmesinin önemine değinen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Karşıyaka Mavişehir’den başlayan, Sasalı kıyılarından Foça tepelerine kadar uzanan Gediz Deltası’nın İzmirlilerin hayatında daha çok yer edinmesini sağlamak istiyoruz. Dünya flamingo nüfusunun yüzde onuna ev sahipliği yapan ve 300 kuş türünün gözlemlendiği delta, metropol alan içinde bulunan yeryüzündeki nadir sulak alanlardan biri. Ulusal ve uluslararası yasalarla koruma altına alınsa da tehlike altındaki doğal alanlar arasında yer alan Gediz’e sahip çıkmak hepimizin görevi” dedi.

Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası Geçici Listesi’ne alınması için resmi adaylık başvurusunda bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlileri doğa ve ormanlarla bütünleşmiş bir kent hayatına kavuşturmak için 35 Yaşayan Park projesini sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, aynı zamanda İzMiras rotalarıyla kent merkezini doğal alanlara kesintisiz bağlayan yeşil koridorlar oluşturuyor.

son dakika izmir haberleri

Yorumlar (0)