İzmir taksi ücreti zammı 2022: İzmir’de taksiye zam geldi

İzmir'de taksilerin 2022 fiyatları güncellendi. İzmir’de taksi açılış, kilometre başına ve indi-bindi ücretine yaklaşık yüzde 55 zam yapıld.

Güncel 23.03.2022, 16:33
İzmir taksi ücreti zammı 2022: İzmir’de taksiye zam geldi

Son dakika İzmir haberleri… İzmir taksi ücreti zammı 2022 güncel fiyat tarifesi açıklandı. İzmir’de taksiye zam geldi. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, taksi ücretleriyle ilgili yeni fiyat tarifesinin UKOME Genel Kurulunda onaylandığını duyurarak, taksi ücret tarifelerinin değiştiğinin bilgisini verdi.

İzmir taksi ücreti zammı 2022

İzmir taksi ücreti zammı 2022 tarifesi ortaya çıktı. Yeni ayarlamalarla birlikte;

  • Taksi açılış ücreti 4,50 TL’den 6 TL’ye,
  • Kilometre başına ücret 5,50 TL’den 9 TL’ye,
  • İndi-bindi ücreti 13 TL’den 20 TL’ye yükseltildi.

Zamlı tarife 24 Mart 2022 Perşembe gününden itibaren geçerli olacak. Yeni fiyat tarifesi ile ilgili değerlendirmede bulunan İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, son fiyat ayarlamasından sonra akaryakıt fiyatlarının yüzde 130 zamlandığını belirterek, bu ayarlamayı yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

İzmir’de taksiye zam geldi

İzmir’de taksiye zam geldi. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Celil Anık, yeni tarifenin 24 Mart’tan itibaren geçerli olacağını söyledi. Anık, "Biz en son kasım ayında bir fiyat ayarlaması yapmıştık. O zaman 9.80 lira olan mazot fiyatı bugün 22.60 lira. Arada yüzde 130'luk bir fark var. Bu nedenden dolayı da taksici esnafı mağdur oldu. Biz hiç bir zaman için İzmirliyi üzmeyiz. Her zaman bunu söylüyoruz ama bu fiyat ayarlamasını yapmaya da mecburuz. Bu tekerin dönmesi için mutlaka bunun yapılması gerekiyordu. Yarın itibarı ile fiyat ayarlamamızı gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

Yetkililerin yolcu taşıması yapan araçlara ÖTV ve KDV desteği yapması gerektiğini kaydeden Anık, "Biz yetkililere de yeniden bir konu hakkında sesleniyoruz. Mutlaka yolcu taşıma araçlarına ÖTV ve KDV desteği yapılması lazım. Aksi takdirde bu fiyatlara yetişmek mümkün değil. Nereye kadar fiyat ayarlaması yapacağız. Bugün bu fiyatlarda karar kıldık ama mesela bugün 1 lira 60 kuruş daha akaryakıta zam geldi. Yarın ne olur belli değil. Bu yüzden mutlaka ÖTV ve KDV desteği olması lazım" dedi.

son dakika izmir haberleri

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
Yorumlar (0)