Manisa Mesir Macunu Festivali 2022 ne zaman sorusu yanıt buldu

Yaklaşık 500 yıldan bu yana kutlanan Manisa Mesir Macunu Festivali’nin bu yıl ne zaman yapılacağı sorusunun yanıtı ortaya çıktı.

Güncel 25.02.2022, 20:21
Manisa Mesir Macunu Festivali 2022 ne zaman sorusu yanıt buldu

Son dakika Manisa haberleri Manisa Mesir Macunu Festivali 2022 ne zaman sorusu yanıt buldu. UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Dünya Kültürel Mirası listesine alınan Manisa Mesir Macunu Festivali bu sene 482’inci yılı geride bırakacak. Geçtiğimiz yıl korona virüs salgını nedeniyle 481’inci festival için yapılan tüm hazırlıklar iptal edilmişti. Salgının devam etmesi nedeniyle bu sene 482’inci Manisa Mesir Macunu Festivali 2022 etkinliğinin düzenlenip düzenlenmeyeceği merak ediliyordu.

Manisa Mesir Macunu Festivali 2022 ne zaman

Manisa Mesir Macunu Festivali 2022 bu yıl salgının devam etmesinden dolayı iptal edildi. Uluslararası Mesir Macunu Festivali Komitesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Dünya üzerinde birçok insanın yaşamını yitirmesine sebep olan ve hala etkileri devam eden Covid-19 salgını sebebi ile 2020 ve 2021 yıllarında Uluslararası Mesir Macunu Festivali yapılamamıştır. Ülkemiz ve şehrimizin için büyük önem taşıyan bu köklü geleneğimizin özü bozulmadan gelecek nesillere aktarılması büyük önem arz etmektedir. Ancak, ortaya çıkış gayesi sağlık olan bir geleneği yaşatırken bir kişinin bile hastalanmasına ortam hazırlamış olmak kesinlikle isteyeceğimiz bir durum değildir. Bu sebeplerden dolayı 2022 yılında kutlayacağımız düşüncesi ile tüm hazırlık ve planlamasına başladığımız, fakat bulaş riski hala çok yüksek seyreden Covid-19 etkilerinin devam etmesinden dolayı Uluslararası Mesir Macunu Festivali’nin gerçekleştirilmesi mümkün görülmemektedir. Halkımızın sağlığının her şeyden önce geldiği düşüncesi ile hastalığın yayılmasına sebep olabilecek bir ortam oluşturulmaması adına, alınan bu kararı halkımızın mazur görmesini bekliyoruz. Sağlıklı günlerde, tekrar coşkulu bir şekilde kutlayacağımız Uluslararası Mesir Macunu Festivallerinde buluşmayı diliyoruz."

son dakika izmir ege bölgesi haberleri

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
Yorumlar (0)