Muğla Datça orman yangını son durum son dakika

Muğla Datça Mesudiye Radar mevkii orman yangını son dakika detayları ortaya çıktı. Datça orman yangını son durum belli oldu.

Güncel 13.07.2022, 23:20
Muğla Datça orman yangını son durum son dakika

Son dakika Muğla Datça orman yangını haberleri… Muğla Datça Mesudiye orman yangını son durum son dakika detayları ortaya çıktı. Yangın, Mesudiye Mahallesi Radar mevkiinde saat 12.30 sıralarında başladı. Ormanlık alandan alevlerin yükseldiğini fark eden vatandaşlar durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirdi. İhbar üzerine bölgeye ekipler yönlendirildi.

Muğla Datça Mesudiye Radar mevkii orman yangını rüzgarın da etkisi ile etkisini arttırdı. Kısa sürede olay yerine gelen Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri karadan, yangın söndürme helikopterleri ve uçaklar ile de havadan yangını söndürme çalışmaları başlatıldı. Yangına çok sayıda kara ve hava gücü sevk edilirken; alevlere 18 helikopter ve 7 uçak ile havadan, onlarca arazöz ve orman işçisi ise karadan müdahalede bulunuyor.

Muğla Datça orman yangını son durum

Yangın bölgesinden gelen son bilgilere göre bazı evler alevlerden zarar gördü. Yangının etkilediği yerleşim yerlerindeki 20 ev tahliye edilirken, dumandan etkilenen 4 orman işçisi ilk müdahalelerin ardından hastaneye sevk edildi.

Yangın bölgesine müdahalede bulunan yangın söndürme uçaklarının denizden su alırken çevre güvenliğini sağlaması için üç sahil güvenlik botu bölgeye sevk edildiği, ayrıca bu botların muhtemel kıyıdan tahliyelerde vatandaşları alandan uzaklaştıracağı öğrenildi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Datça’da meydana gelen orman yangınını yerinde incelemek üzere yangın bölgesine geldi. Bakan Kirişci, Muğla Valisi Orhan Tavlı ile beraber yangın bölgesinde incelemelerde bulunup, çalışmalar hakkında bilgi alacak.

Hayıtbükü koyundaki vatandaşlar evlerinden tahliye edilerek kıyıdan sahil güvenlik botlarına alınarak güvenli bölgelere sevk edildi. Öte yandan 8'inci saatine giren ve tüm imkanların seferber edildiği orman yangınında alevlerin kontrol altına alınma çalışmaları hem karadan hem de havadan sürüyor.

Muğla Datça orman yangını son dakika

Muğla Datça Mesudiye Radar mevkii orman yangını son dakika bilgisi geldi. Yerleşim alanlarını da tehdit eden yangında vatandaşlar güvenli bölgelere sevk edilirken, yangınla mücadele aralıksız olarak sürüyor. 10'uncu saatine giren orman yangınında çalışmalar gece saatlerinde de devam ederken, ekipler alevleri kontrol altına almak için canla başla çalışıyor. Bölgedeki rüzgarın çalışmaları olumsuz etkilediği yangına karadan müdahale sürüyor.

son dakika izmir ege bölgesi haberleri

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
Yorumlar (0)