SON DAKİKA

Güncel

İzmir Valiliğinden LGBTİ Onur Yürüyüşü etkinliklerine yasak geldi

İzmir Valiliği, 17-23 Haziran tarihleri arasında yapılması planlanan Onur Yürüyüşü ve tüm etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

14 Haziran 2019 20:05
İzmir Valiliğinden LGBTİ Onur Yürüyüşü etkinliklerine yasak geldi

İzmir Valiliği, LGBTİ topluluğunun İzmir'de düzenlemeyi planladığı Onur Yürüyüşü'ne yasaklama getirdi. 

İzmir Valiliğinin resmi internet sitesinden yapılan açıklama, İzmir Birlikte Güçlü ve İzmir Pride twitter hesapları ile İzmir Genç LGBTİ Derneği facebook sosyal medya hesabından paylaşım yapıldığı ve 17-23 Haziran arasındaki tarihlerde etkinlik düzenlenmesinin planlandığı ifade edildi. İzmir Valiliği, yapılması planlanan etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

"2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve Uygulanmasına Dair Yönetmelik ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/A-C maddeleri gereğince ilimizde yaşayan insanların  huzur ve güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu güvenliği ve esenliğinin sağlanması;  milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, olası şiddet ve terör olaylarının önüne geçebilmek amacıyla yapılması planlanan çeşitli etkinlikler Valiliğimizce yasaklanmıştır." 

22 HAZİRAN'DA ONUR YÜRÜYÜŞÜ YAPILACAKTI 

LGBTİ topluluğu, 17-23 Haziran tarihleri arasında yapılacak etkinlikler için program açıklamış ve 23 Haziran'da yapılacak İstanbul seçimleri nedeniyle Onur Yürüyüşü'nü 22 Haziran tarihine almıştı. Planlamaya göre saat 18.00'de Eski Leman Kültür'ün önünden başlayacak yürüyüşler, Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne doğru yapılacaktı. 

Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender ve İnterseksüel kelimelerin baş harfiyle oluşan bir kısaltma olan LGBTİ, bahsi geçen topluluğun haklarını savunmak için kurulmuştur. Stonewall Ayaklanması'nın anısına yapılan Onur Yürüyüşleri'ne, geçtiğimiz yıl 2 binden fazla kişi katılmıştı. 

Onur Yürüyüşü, İzmir'de ilk kez 2013 yılında gerçekleşmişti.

İlgili Haberler

  • YAZAR: HANDE KAYA

    1990 doğumlu Hande Kaya, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 2010 yılından bu yana yazılı ve dijital medya sektöründe çalışan Hande Kaya, Sondakikaizmir.com’da editör olarak gazeteciliği sürdürüyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım