ESHOT’un 17 kadın şoförü işbaşı yaptı

İzmir’de toplu taşımanın ayaklarından biri olan ESHOT’ta sınavı başarıyla geçen 17 kadın şoför işbaşı yaparak İzmir yollarına düştü.

İzmir 18.09.2019, 13:21 18.09.2019, 13:21
ESHOT’un 17 kadın şoförü işbaşı yaptı

İzmir’de değişim devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, ESHOT’ta kadın şoförlerin de olması yönünde verdiği kararın ardından sınavlarda başarılı olan 17 kadın ESHOT şoförü olarak işbaşı yaptı. Eğitim çalışmalarını başarıyla tamamlayan kadın şoförler, eğitmenlerinden tam not aldı.

ESHOT’UN KADIN ŞOFÖRLERİ YOLLARDA

İzmir’de toplu ulaşımın kalbi olan ESHOT Genel Müdürlüğü’nde önemli bir adım atıldı. En zor meslekler arasında sayılan otobüs şoförlüğünü artık kadınlar da yapacak. ESHOT kadın otobüs şoförü alımı başlattı ve sınavlara giren 17 kadın işbaşı yaptı. Sayıyı arttırmak için harekete geçen ESHOT Genel Müdürlüğü, yılsonuna kadar 30’dan fazla kadın şoförün istihdam edilmesi için eğitim ve sınav çalışmalarını sürdürecek.

ESHOT

TUNÇ SOYER’DEN AÇIKLAMA

İzmir’de işbaşı yapmadan önce zorlu bir eğitimden geçen 17 kadın şoför, ileri sürüş tekniklerine tam hâkim olarak görev yapmaya başladı. ESHOT’un kadın şoför devrimi hakkında açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’de cinsiyetle ilgili önyargıları yıkmak hedefinde olduklarını, bu yüzden erkeklerin egemen olduğu bir iş kolu olan şoförlükle buna başladıklarını kaydetti. Kadın şoförlerin başarıp başaramayacağının sorulduğunu, herkesin ağır vasıta kullanamayacağını, şoförlüğün donanım ve yetenek gerektirdiğini kaydeden Başkan Soyer, bunların cinsiyetle ilgisi olmadığını, birkaç kişiyi vitrine çıkarmak ve göstermelik bir iş yapmak amacında olmadıklarını dile getirdi.

ESHOT’UN KADIN ŞOFÖRLERİ KONUŞTU

Göreve başlayan kadın şoförler toplu ulaşımda başarılı olacaklarını kaydetti. Erkeklerin yaptığı her işi yapabileceklerini kaydeden kadın şoförler, kendilerine güvendiklerini dile getirdi. ESHOT’un kadın şoförlerinden Fatma Nihal Buruk, çocukluğundan beri hayali olan bir işe başladığını, Tunç Soyer’in imkân tanıması ise hayalinin gerçekleştiğini kaydetti. Döndü Eser ise, daha önce servis şoförü olduğunu, 11 yaşındaki kızına kadınların her şeyi başarabileceğini göstermek için sınavlara girdiğini ve E sınıfı ehliyet aldığını, çocuk yetiştiren annelerin, erkeklerin yaptığı her şeyi yapabileceğini, erkekleri de kadınların yetiştirdiğini dile getirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?