İzmir Çiğli Tramvay hattı ne zaman bitecek Çiğli Güzeltepe kentsel dönüşüm ne zaman başlayacak?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çiğli tramvay hattındaki imalatların bu yıl biteceğini, Güzeltepe’de kentsel dönüşüm projesine ise yine bu yıl başlamayı planladıklarını belirtti.

İzmir 12.01.2022, 15:18
İzmir Çiğli Tramvay hattı ne zaman bitecek Çiğli Güzeltepe kentsel dönüşüm ne zaman başlayacak?

Son dakika İzmir Çiğli haberleri… İzmir Çiğli tramvay hattı ne zaman bitecek sorusu yanıt buldu. İzmir Çiğli Güzeltepe kentsel dönüşüm ne zaman başlayacak sorusunun cevabını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer açıkladı. Başkan Soyer, Çiğli’de siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilçede yürüttüğü çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Çiğli Tramvayı, tarımsal faaliyetler, Gediz Deltası ve UNESCO süreci, Güzeltepe Kentsel Dönüşüm Projesi konularında İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları ayrıntılı sunum yaptı, Başkan Soyer sunumların ardından katılımcılardan gelen talepleri ve önerileri değerlendirdi.

İzmir Çiğli Tramvay hattı ne zaman bitecek?

İzmir Çiğli tramvay hattı imalatları 2022 yılında bitecek. Yapımı hızla süren İzmir Çiğli Tramvayı’nın önemine değinen Başkan Soyer, “Vagonlarımızı da aldık. İzmir’in yüzüncü yılında tramvay hattımızı bitireceğiz. Tramvay Çiğli’yi denizle, sahille buluşturacak. Tramvay projesinde bizi heyecanlandıran sonuçlardan biri de budur” açıklamasını yaptı.

Çiğli Güzeltepe kentsel dönüşüm ne zaman başlayacak?

İzmir Çiğli Güzeltepe kentsel dönüşüm 2022 yılında başlayacak. Başkan Tunç Soyer, Güzeltepe Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili de şu bilgileri verdi: “Kentsel dönüşüm İzmir’de Türkiye’nin hiçbir yerinde olmadığı kadar sağlıklı gidiyor. Güzeltepe’yle ilgili bize ait 30 dönüm tapulu bir alanı kentsel dönüşüm alanı içine dahil ettik. Çiğli Güzeltepe’de bu yıl içinde vatandaşlarımızla uzlaşmaları tamamlayarak kentsel dönüşüm projesinin yapımına başlamak istiyoruz.”

Çiğli’de kazılan yerler kanal ve çukurlar kapatılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü altyapı çalışmaları nedeniyle kazılan yolların düzenlenmesi ile ilgili hızlı bir çalışma yapacaklarını söyleyen Başkan Soyer, “O nedenle bir karar aldık. Şubat ayının sonuna kadar imalatı durduruyoruz. Açılmış ne kadar kanal, çukur varsa bunların kapatılmasına öncelik veriyoruz. Şubat sonundan itibaren yeni kazı çalışmalarına başlıyoruz” dedi.

Gediz Deltası UNESCO Listesi’ne girecek

Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası Listesi'ne alınması için yapılan resmi adaylık başvurusu süreciyle ilgili de bilgi veren Başkan Soyer, “Bu alan dünyanın her yerinden insanların ilgisini çekecek bir yer. Bunun gibi yerleri görmek için dünya para ödeyip dünya zahmete katlanıp turizm yapan acenteler var. Bu alanı dünyaya tanıtacak çalışmaları yapacağız. Böylece Çiğli, İzmir, Türkiye turizmden hak ettiği payı alacak” dedi.

Çiğli’nin çöp sorunu bitecek

Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi, Ödemiş ve Bergama Entegre Katı Atık yönetim tesisleri ile çöpü hammadde olarak değerlendirdiklerini, elektrik ve gübre ürettiklerini belirten Başkan Soyer, “Ancak bunlar yetmez. Menderes ve Yarımada’da bu tesisleri hayata geçirmemiz lazım. Bu tesisleri yaptığımız anda Harmandalı’nın çöp meselesi bitmiş olacak. Karaburun’dan Harmandalı’ya çöp taşıyoruz. Bunun mazotu, işçisi her şeyi ağır bir maliyet. Bunun maliyetini aşağı çekmiş olacağız. Çiğli İzmir’in bütün yükünü tek başına taşımaktan kurtulmuş olacak. Doğal olarak vatandaşlarımız ilçelerinde çöp görmek istemiyorlar.” ifadelerini kullandı.

son dakika izmir haberleri

Yorumlar (0)