İzmir Film ve Müzik Festivali 2022 programı İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali bilet

2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali 2022 programı etkinlikleri belli oldu. İzmir Film ve Müzik Festivali bilet sorularının yanıtı ortaya çıktı.

Güncel 02.06.2022, 16:12 04.06.2022, 15:22
İzmir Film ve Müzik Festivali 2022 programı İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali bilet

Son dakika İzmir festival haberleri… İzmir Film ve Müzik Festivali 2022 programı belli oldu. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali 2022 bilet fiyatları sorularının yanıtı ortaya çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek olan 2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali, sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 10 - 19 Haziran 2022 tarihleri arasında yapılacak festival tam bir sinema şöleni sunuyor. Geçen yıl pandemi koşullarında ilki gerçekleştirilen İzmir Uluslararası Film ve Müzik festivali İzmir’in kurtuluşunun 100. yıldönümü nedeniyle 100’ü aşkın uzun metrajlı film içeren zengin bir programla seyirci karşısına çıkacak.

İzmir Film ve Müzik Festivali 2022 programı

İzmir Film ve Müzik Festivali 2022 programı detayları ortaya çıktı. Festivalin Yönetmenliği yapan Vecdi Sayar, festival içeriği ve programı hakkında da bilgi verdi. Festivalin açılışı 10 Haziran 2022 akşamı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Rengim Gökmen yönetiminde Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası’nın seslendireceği Zülfü Livaneli film müzikleri konseri ile yapılacak.

Festival kapsamında, 2 açık, 5 kapalı, toplam 7 mekanda gösterilecek filmlerin yanı sıra, söyleşiler, konserler ve Müzik Temalı Kısa Film Geliştirme Atölyesi  yer alacak. Atölyeye katılacak 10 film bir proje yarışması ile belirlendi. Atölye katılımcılarına 5.000’er TL verilecek.

İzmir Film ve Müzik Festivali 2022 seçici kurulu

Proje sahipleri Festivalde beş gün süresince Kısa Film Proje Yarışması’nın seçici kurul üyeleri Işıl Özgentürk, Tahsin İşbilen, Cumhur Bakışkan, Nihat Durak, Hilmi Etikan, Vecdi Sayar ve Prof. Lale Kabadayı’nın danışmanlığında gerçekleşecek atölyenin ardından filmlerini çekecekler. Filmler tamamlanıp, önümüzdeki yılın festivalinde gösterildiğinde filmlerin yönetmenlerine ikinci bir 5.000 TL verilecek.

İzmir Film ve Müzik Festivali 2022 film müzikleri dinletisi

15 Haziran’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde “Nosferatu”nun 100. Yılı nedeniyle, Goethe Enstitüsü katkılarıyla ‘Caz Eşliğinde Sessiz Film’ başlıklı bir gösteri düzenlenecek. Almanya’dan gelecek Küspert & Kollegen sessiz filme eşlik edecek. 19 Haziran’daki Kapanış ve Ödül töreninde ise Nino Rota Ensemble film müziklerinden oluşan bir dinleti sunacak.

Festivalin Onur Ödülleri, bu yıl ünlü film müziği bestecileri Zybigniew Preisner ile besteci- yönetmen Zülfü Livaneli’ye veriliyor. Ustalara Saygı bölümünde Alexandre Desplat ve Carlos Saura filmleri yer alıyor. ‘Anılarına’ bölümünde Metin Bükey, Mikis Theodorakis ve Nino Rota’nın müziklerini yaptığı filmler gösterilecek. Emek Ödüllerinin sahipleri ise, sinema ve müzik yazarı Atilla Dorsay ile müzik ve ses tasarımı alanındaki çalışmaları ve arşivciliği ile tanınan Necip Sarıcı olacak.

İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali 2022

İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali 2022’de yarışacak filmler belli oldu. 9.75 / Uluç Bayraktar, Beni Sevenler Listesi / Emre Erdoğdu, Ela ile Hilmi ve Ali / Ziya Demirel, Gölgeler İçinde / Erdem Tepegöz, Kerr / Tayfun Pirselimoğlu, Kumbara / Ferit Karol, Sardunya / Çağıl Bocut,  Sen Ben Lenin / Tufan Taştan, Zin ve Ali’nin Hikayesi /  Mehmet Ali Konar,  Zuhal / Nazlı Elif Durlu.

Erden Kıral başkanlığında, Biket İlhan, Ebru Şeremetli,  Güldiyar Tanrıdağlı, İzzet Öz, Selen Uçer ve Selva Erdener’den oluşan Jüri, En İyi Film / Jüri Özel Ödülü / En İyi Kadın Oyuncu / En İyi Erkek Oyuncu / En İyi Özgün Müzik / En İyi Şarkı / En İyi Ses Tasarımı dallarında ‘Kristal Flamingo’ ödüllerini belirleyecek.  Festivalin Büyük Ödülü 100.000 TL yapımcı ile yönetmen arasında paylaştırılacak. Diğer dallarda ödül kazananlara da 10.000’er TL akçalı ödül verilecek.

Televizyon dizilerinde müzik kullanımı da, Serdar Kalafatoğlu (besteci), Alican Sekmeç (araştırmacı yazar), Burak Göral (sinema yazarı, senarist),  Elçin Yahşi (TV Eleştirmeni), Nezih Ünen (yönetmen, müzisyen), Özlem Özdemir (TV dizi dergisi yöneticisi) ve Tuğçe Madayanti Dizici (sinema-TV yazarı) tarafından değerlendirilerek, bu dallardaki ‘Kristal Flamingo’ sahipleri belirlenecek. Bu dallarda ödül kazananlara da 10.000’er TL akçalı ödül verilecek.

İzmir Film ve Müzik Festivali 2022 özel gösterimler

  • Festivalin Özel Gösterimler bölümünde, Cem Kaya’nın  “Aşk, Mark ve Ölüm”, Andreas Dresen’in “Rabiye KurnazGeorge W. Bush’a Karşı, Pablo Larrain’in “Spencer”, Carla Simon’un “Alcarras“, Canan Gerede’nin “Aşk Ölümden Soğuktur”, Orhan M. Arıburnu, Sami Ayanoğlu, Cahide Sonku’nun “Beklenen Şarkı”, Nisan Dağ’ın “Bir Nefes Daha”,  Derviş Zaim’in “Flaşbellek” filmleri yer alıyor. ​​
  • ‘100 Yıllık Efsane: Judy Garland’ bölümünde, yıldızın ünlü filmleri “Oz Büyücüsü”, “Bir Yıldız Doğuyor” ile Rupert Gould’un “Judy” adlı filmi gösterilecek. MUBI desteği gerçekleştirilecek ve filmlerde özgün müziğin önemini vurgulayan bölümde ise şu filmler yer alıyor: “Azor” / Andreas Fontana, “Benedetta” / Paul Verhoeven, “Büyük  Özgürlük” / Sebastian Meis, “Cryptozoo” / Dash Shaw, “Gökyüzüne Baktığımızda Ne Görüyoruz?” /  Aleksandre Koberidze, “Kuzu” / Valdimar Johannsson, “Küçük Anne” / Céline Sciamma, “Lingui” / Mahamat Saleh Haroun, “Ter” / Magnus von Horn, “Titane” / Julia Ducournau.
  • Hayat Bir Şarkıdır başlıklı bölümde, “Annette” / Leos Carax, “Casablanca Beats” / Nabil Ayouch, “Django Melodies / Etienne Comar, “Felicité” / Alain Gomis, “Hayatımın Şarkısı” (LaFamille Belier) / Eric Lartigau, “İdol" / Hany Abu-Assad, “İsimlerin Şarkısı” / François Girard, “Keman / Francisco Vargas, “Mogul Mowgli” / Bassam Tariq, “Müzik” / Sia, “Piyano” / Jane Campion, “Radio Dreams” / Babak Jalali, “Son Konser” / Yaron Zilberman, “Stardust – David Before Bowie” / Gabriel Range,
  • Müziğin Yıldızları bölümünde, “Bohemian Rhapsody” / Bryan Singer, “Imagine: John Lennon” / Andrew Solt, “Kaldırım Serçesi” / Olivier Dahan, “Rocketman” / Dexter Fletcher , “Zappa” / Alex Winter filmleri yer alıyor.

İzmir Film ve Müzik Festivali 2022 filmleri

Müzikaller Ölümsüzdür bölümünde, Robert Wise, Jerome Robbins’in yönettiği “Batı Yakasının Hikayesi “nin ilk versiyonu ile Steven Spielberg’in yeni versiyonunun yanı sıra, Milos Forman’ın “Hair”, Tom Hooper’ın “Cats”, Martin Scorsese’in “New York New York”, Victor Fleming’in “Oz Büyücüsü”, Robert Wise, Jerome Robbins’in “Yağmur Altında” (Singin’ in the Rain) gibi ünlü filmleri gösterilecek.

Festivalin Öyleyse Dans! bölümünde Ebru Şeremetli’nin yaptığı “An Kalır” belgeseli ile dans dünyasının ünlü yıldızlarının öykülerini konu alan kurmaca yapımlar,

Sesler ve Renkler bölümünde ise çocuklarınızla birlikte izleyebileceğiniz canlandırma filmleri var: Mamoru Hosoda’nın “Belle”, Garth Jennings’in  “Sing”, Lee Unkrich, Adrian Molina’nın “Coco” gibi klasikler ve son Oscar’larda yarışan iki başyapıt yer alıyor: “Encanto: Sihirli Dünya” ile “Soul”. 

Müziğin İzinde bölümünde bizden ve komşu ülkelerden belgeseller var: ‘EDE’ Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm, Kapıyı Açık Bırak, Maffy’s Jazz, Unkapanı: Bitmeyen Masal, Ada Sahillerinde 200 Yıl, Bu Şarkı Kimin, Bir Şarkının İzinde,  Lav Eli, Kardeş Türküler ve Zülfü Livaneli.

Kısaca Müzik bölümünde ise Paris Operası tarafından yaptırılan 10 Kısa Film gösterilecek. Kimi kurmaca, kimi belgesel, kimi de canlandırma… Özetle, müziğin hangi türünden hoşlanıyorsanız hoşlanın, bu festival tam size göre…

İzmir Film ve Müzik Festivali 2022 mekanları

Mekanlar: Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi , Ege Park-Cinema Pink, Fransız Kültür Merkezi,  İzmir Sanat, Karaca Sinema, Konak Sineması - Nazım Hikmet K.M, Kadifekale Gemisi Açıkhava Sineması – Göztepe, Kültürpark Açıkhava.

son dakika izmir haberleri

Yorumlar (0)