SON DAKİKA

İzmir

Ege Denizi'ndeki 5,1'lik deprem İzmir'i salladı

Ege Denizi'nde saat 11.39'da meydana gelen 5,1 şiddetindeki deprem, İzmir'in birçok ilçesinde hissedildi.

8 Ağustos 2019 12:12
Ege Denizi'ndeki 5,1'lik deprem İzmir'i salladı

Ege Denizi'ndeki deprem İzmir'i salladı... İzmir'de saat 11.39'da yaşanan deprem, vatandaşları korkuttu. Depremin gerçekleşmesinden yaklaşık 15 dakika sonra, Kandilli Rasathanesi'nden depremle ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada depremin 5,1 şiddetinde olduğu ve Ege Denizi'nde meydana geldiği belirtildi. Yerin yaklaşık 5 kilometre altında meydana gelen deprem, 37.9638 enlem ve 26.7638 boylam koordinatlarında yaşandı. Bu da, depremin yaklaşık olarak Seferihisar açıklarında olduğunu gösteriyor.

AFAD'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı da depremle ilgili bilgilendirme mesajı paylaştı. AFAD'a göre deprem, Kuşadası Körfezi'nde oluşurken büyüklüğü 4,8 olarak açıklandı. Depremin, yerin 18,47 kilometre altında olduğu belirtildi. AFAD'a göre depremin Seferihisar Ürkmez'e 11,85 kilometre uzaklıkta yaşandığı ifade ediliyor.

KISA SÜRE ÖNCE DEPREM OLMUŞTU

İzmir'de 4 gün önce yine deprem yaşanmıştı. AFAD ve Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamada depremin merkez üssü Bayraklı olarak gösterilmiş, büyüklüğü ise 3,1 olarak açıklanmıştı. Yapılan açıklamada depremin yerin 7 kilometre altında meydana geldiği ifade edilmişti. 

30 YILDA BİR BÜYÜK DEPREM YAŞANIYOR

Uzmanlar, daha önce yaptığı açıklamada İzmir'de 6 şiddetinin üzerinde deprem üretebilecek 13 farklı fay hattının olduğunu ifade etmiş ve İzmir'deki konutların büyük çoğunluğunun bu depreme karşı hazır olmadığını belirtmişti. İstatistiklere göre ise İzmir'de her 30 yılda bir büyük deprem yaşanıyor. İzmir'deki son büyük deprem, 1992 yılında meydana gelmiş ve büyüklüğü 6,2 olmuştu.

  • YAZAR: KAAN YILMAZ

    1993 İzmir doğumlu Kaan Yılmaz İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Bölümü’nden mezun oldu. İngiltere’de London School of Economics’de Medya ve İletişim kurslarına katılan Kaan Yılmaz, ‘Avrupa Birliği Ülkelerinde Medya Okur Yazarlığı’ sunumuyla panellere katıldı. Kaan Yılmaz Sondakikaizmir.com’da editör olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım