SON DAKİKA

İzmir

İzmir Çeşme’de her derde deva ‘Alabaş’ zamanı

İzmir Çeşme’de organik ürünler yetiştiren Mete Varlı, tarlasında ‘Alabaş’ yetiştirip satıyor.

22 Haziran 2019 20:18
İzmir Çeşme’de her derde deva ‘Alabaş’ zamanı

Çeşme’de organik ürünler yetiştiren Mete Varlı, Çeşme ve çevresinde yeni keşfedilen Alabaş’ı tarlasında yetiştirip satıyor.

ÇEŞME’DE YENİ BİR ORGANİK ÜRÜN: ALABAŞ

İhlas Haber Ajansı’nın haberine göre, Çeşme’de organik ürünler yetiştirip satan Mete Varlı, farklı yörelerde adı yer lahanası, cehennem topuzu, alabaş turpu olarak da bilinen, açık yeşil ve mor renkli 2 farklı türü olan Alabaş’ı Çeşme Ulusoy Tır Parkı’nın yanındaki tarlasında yetiştiriyor. 72 yaşındaki Çeşmeli Mete Varlı, Alabaş’ın vitamin yönünden çok faydalı olduğunu belirterek, Çeşmelilerle tanıştırdığı için mutlu olduğunu söyledi.

HER DERDE DEVA ALABAŞ

Vücut için gerekli besin liflerine sahip Alabaş’ı şu an Çeşme’de sadece kendisinin yetiştirdiğini söyleyen Varlı, Alabaş’ın A, B ve C vitaminleri açısından zengin olduğunu söylüyor. Alabaş’ın her derde deva olduğunu söyleyen Varlı, Alabaş’ın tansiyonu dengelediğini, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azalttığını, kanserli hücrelerin oluşmasını, var olanlarınsa büyüyüp yayılma riskini en aza indirdiğini, ayrıca böbrek sağlığını korumada ve iyileştirmede de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

ALABAŞ’IN SALATASI DA OLUYOR, SARMASI DA…

Alabaş’ın kullanım şekillerini de anlatan Çeşmeli Mete Varlı, Alabaş’ın turp gibi dilimlenerek, zeytinyağı ve limonla tüketilebileceğini ya da rendelenerek salata gibi yenilebileceğini söyledi. Ayrıca Alabaş’ın yapraklarının da salataya eklenebileceğini ifade eden Varlı, Alabaş yapraklarından sarmada yapılabileceğini söyledi. Mete Varlı, Ege mutfağının eşsiz lezzetlerinden biri olan ve sarması yapılan kabak çiçeği de yetiştirdiğini ve bunu Çeşme’deki restoranlara verdiğini anlattı.

  • YAZAR: ONUR ÖZCAN

    1990 doğumlu Onur Özcan, Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde gazetecilik eğitimi aldı ve çeşitli medya şirketlerinde çalıştı. Ekonomiden spora, magazinden siyasete, haber değeri olan tüm gelişmeleri yakından takip eden Onur Özcan Sondakikaizmir.com Genel Yayın Yönetmeni’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım