SON DAKİKA

İzmir

İzmir'de mide küçültme ameliyatına giren kişi, 4 gün sonra hayatını kaybetti

İzmir'de mide küçültme ameliyatına giren 28 yaşındaki Özge Mitoğlu, ameliyattan 4 gün sonra hayatını kaybetti.

24 Mayıs 2019 23:48
İzmir'de mide küçültme ameliyatına giren kişi, 4 gün sonra hayatını kaybetti

Son dakika İzmir... İngiltere'nin Londra şehrinde yaşayan ve tüp bebek tedavisi öncesi zayıflamak amacıyla İzmir'deki özel bir hastanede mide küçültme ameliyatı olan 28 yaşındaki Özge Mitoğlu, ameliyattan birkaç gün sonra hayatını kaybetti.

Olay, İzmir'in Konak ilçesinde meydana geldi. İngiltere'nin Londra şehrinde yaşayan 28 yaşındaki Özge Mitoğlu, tüp bebek tedavisi öncesi fazla kilolarından kurtulmak için akrabalarının bulunduğu İzmir'e geldi. Burada özel bir hastanede mide küçültme ameliyatı olan Mitoğlu, ameliyattan iki gün sonra rahatsızlanarak hastaneye yeniden başvurdu. Yapılan tedaviye cevap vermeyen genç kadın, ameliyattan dört gün sonra hayatını kaybetti. Aile, olayda hastanenin ihmali olduğunu iddia ederken, Mitoğlu'na otopsi yapıldı. Talihsiz kadının cenaze töreni, Konak ilçesinde bulunan Kahramanlar Camisi'nde düzenlenecek. 

İzmir mide küçültme ameliyatı

"ABİSİ RÜYA GÖRDÜ, AMELİYATI 3 KEZ İPTAL ETTİ"

Yeğeni Mitoğlu'nun hayatını kaybettiği haberi alınca Almanya'dan İzmir'e gelen Nuri Taşarsu, "Yeğenim Özge Mitoğlu, Londra’da yaşıyordu. Kendisi tüp bebek tedavisi öncesi zayıflama amacıyla mide ameliyatı olmak üzere İzmir’e geldi. Ameliyat oldu, iki gün sonra şikayetlerinin olması sebebiyle hastaneye başvurdu. Ancak ameliyatı gerçekleştiren doktor o gün hastanede olmadığı için serum verip eve göndermişler. Ertesi gün yine rahatsızlanmış. Bu kez doktor gelip müdahale etmiş ve operasyona almışlar. Bakıyorlar ki bazı sıkıntılar var. Bir gün beklenmesi gerektiği söylenmiş ve ertesi gün tekrar ameliyata alınmış. Yeğenimi ikinci kez ameliyata aldıklarında iç organlarını kaybettiği fark edilmiş. Biz ihmal olduğunu düşünüyoruz. 

İzmir mide küçültme ameliyatı

28 yaşında bir genci kaybettik. Allah böyle acı kimseye vermesin. Otopsi yapıldı. Sonuçlarını bekliyoruz. Bundan sonra eğer bir ihmal varsa adli süreç başlayacak. Gurbete yaşadığı için 'çocuğum olsun, ona sarılarak gurbetliği yaşamayayım' diyordu. Hayat dolu biriydi. Ameliyat öncesi korkusu yoktu ama abisi gördüğü rüya üzerine arayıp 'ameliyata girme bizim evin yandığını gördüm' demiş. Bu yüzden üç kez randevuyu iptal etti ama sonra karar alıp ameliyata girdi. Özge'nin eşi Mehmet Mitoğlu da 10 gün sonra aynı hastanede mide küçültme ameliyatı olacaktı. İhmal varsa gerekli mevkiler araştıracaktır" dedi. 

Hastaneden konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

İzmir mide küçültme ameliyatı

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI NEDİR?

Mide küçültme ameliyatı, bugüne dek uyguladığı egzersiz, diyet ve ilaç tedavisinden yanıt alamayan, kilo vermek isteyenlere uygulanan bir ameliyattır. Mide küçültme ameliyatında midenin yüzde 80'i alınır. Ameliyat sonrası insan vücudunda, açlık-tokluk gibi hisler büyük oranda değişime uğrar. Midenin küçülmesi nedeniyle daha az yemek tüketimi başlayacağı için alınan kalori miktarı azalır, böylece kişi fazla kilolarından kurtulur. Kişi, fazla kilolarının yarısından fazlasını kısa sürede verebilir. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar da daha kısa sürede düzelmektedir.

Mide küçültme ameliyatı

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI RİSKLERİ

Her ameliyatta olduğu gibi, mide küçültme ameliyatlarında da bazı riski bulunuyor. Mide küçültme ameliyatına giren hastalarda anesteziye bağlı riskler ile nefes darlığı, beslenme bozukluğu ve karın içi iltihap gibi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabiliyor. Mide küçültme ameliyatları sonrası ölüm sebepleri, genellikle dikiş yerlerinin yeterince iyileşememesi olarak gösteriliyor. Karın içi iltihap, tespit edildiği şekilde kolay bir biçimde tedavi edilebiliyor.

Mide küçültme ameliyatı

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Mide küçültme ameliyatına giren kişinin, hayatının geri kalanında bir dizi önlem alması gerekiyor. Kişinin artık aralıklı ve bol yemek yemesi yerine sık ve az yemesi tercih ediliyor. Ameliyata giren kişinin düzenli spor ve egzersiz yapması ve yemeklerden önce su tüketmesi tavsiye ediliyor. Bununla beraber doktorlar, hastalarına genellikle yemekle birlikte içecek tüketmemelerini tavsiye ediyor. Ameliyattan sonra kişinin, düzenli olarak doktor kontrolüne gitmesi gerekiyor.

Mide küçültme ameliyatı
Kaynak: İHA

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım