SON DAKİKA

İzmir

Ramazan Bayramı tatili, Ege'nin ihracatı rakamını aşağı çekti

Haziran ayında 9 aylık tatil, Ege'de ihracat rakamının geçtiğimiz yıla göre yüzde 21 azalmasına sebep oldu.

3 Temmuz 2019 16:04
Ramazan Bayramı tatili, Ege'nin ihracatı rakamını aşağı çekti

Mayıs ayında 1,3 milyar dolarlık ihracat yaparak tüm zamanların rekorunu kıran Ege İhracatçı Birlikleri, Haziran ayında bayram tatili nedeniyle düşüş yaşadı. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında 1,7 milyar dolarlık ihracata imza atan kuruluş, bu Haziran ayında 853 milyon dolara düştü. İki ay arasındaki fark, yüzde 21'e ulaştı.  

İLK 6 AYLIK İHRACAT AZALDI

Ege Bölgesi'nden yapılan ihracat 1,2 milyar doları görürken bu rakama serbest bölgelerdeki ihracatlar da eklenince rakam 1,4 milyar dolara ulaştı. Ege İhracatçı Birliklerinin ilk 6 aylık ihracatı ise yüzde 2 azaldı ve 6,4 milyar dolar oldu. Haziran ayında en çok ihraç edilen ürünler sanayi ürünleri olurken onu tarım ürünleri ve madencilik takip etti. Madencilik sektörünü kağıt ve orman ürünleri takip etti. Haziran ayında 11 birlik ihracatta kar sağlayamadı. 

HEM BAYRAM HEM EKONOMİK DARALMA ETKİLEDİ 

En çok ihracat yapan birliklerin başında ise demir ve demirdışı metaller birliği oldu. Onu Hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatı birliği, yaş meyve sebze ihracatçıları birliği ve maden ihracatçıları birliği takip etti. Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Jak Eskinazi, bayram tatilinin ihracat rakamlarını aşağı çektiğini ifade ederek bunun yanı sıra Türk ekonomisindeki daralmanın da etkilerini gösterdiğini ifade etti. Eskinazi, ihracatı artırmak için yılın ikinci yarısında çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

  • YAZAR: ADEM ERDOĞAN

    1983 doğumlu Adem Erdoğan ilk yerel gazetesini 2010 yılında çıkardı. 2012 yılında bir medya şirketinden yöneticilik teklifi alarak, 5 yıl ‘İçerik Yöneticisi’ olarak çalıştı. Yayına hazırladığı antoloji ve kitaplar bulunan Adem Erdoğan Sondakikaizmir.com İmtiyaz Sahibi’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım